Emajlirana posuda od lijevanog željeza zahvaljujući kvalitetnom materijalu, ravnomjerno raspodjeljuje toplinu i zadržava je. Vanjski emajl u boji otporan je na pucanje što znači da posuda neće izgubiti svoj sjaj. Emajlirano lijevano željezo je izvanredan i robustan materijal koji odlično funkcionira s modernim zahtjevima za pripremu i kuhanje hrane. Bilo da se odlučite pripremiti nešto na žlicu, pojesti odrezak ili ispeći kolač, postoji oblik posude koji je prikladan baš za to. Lijevano željezo je izvrsno i za sporo kuhanje te za pečenje na visokoj temperaturi.
Iako ste vjerojatno čuli bezbroj savjeta o tome kako njegovati posudu od lijevanog željeza, nema toliko lako dostupnih informacija o tome kako pravilno održavati ove emajlirane posude. Važno je znati koje tehnike čišćenja mogu oštetiti vašu posudu jer bez obzira imate li vrhunsku Le Creuset ili pristupačniji model, želite ih održavati u dobrom stanju kako bi trajale jako dugo i zadržale svoje brojne prednosti pri kuhanju.
Ne uklanjate sve ostatke masnoće i hrane
Mnogi vjerojatno imaju posudu s puno tamnih tragova na unutarnjoj i vanjskoj strani posude. Oni se ponekad mogu pojaviti kada je hrana prevruća tijekom kuhanja. Lako je pretpostaviti da su se te mrlje urezale u sam premaz, pogotovo ako se ne oslobode tijekom redovitog pranja. Međutim, postoji velika vjerojatnost da su to zapravo ostaci hrane i čestice masnoće.
Ako pretpostavite da su ove mrlje trajne, kada ponovno koristite posudu, dodatno stavljate hranu i masnoću u premaz, što uništava kvalitetu prianjanja i olakšava hrani i masnoći da se zalijepe za ta mjesta. Zato je ključno brzo i temeljito očistiti ove mrlje odmah nakon što se pojave umjesto da ih pustite da se nakupljaju tijekom vremena.
Borba s ovim tvrdoglavim mrljama ne znači da morate koristiti tonu sredstava za čišćenje. Umjesto toga, napunite posudu vodom, staviti je na plamenik štednjaka i kuhajte do vrenja. Dio će naslaga odmah otići, a za uklanjanje ostalih nečistoća upotrijebite drvenu žličicu i nježno ostružite sve ostatke. Ako ni to ne uspije, dodajte nekoliko žlica sode bikarbone u vodu i pustite da prokuha prije ponovnog struganja.
Korištenje abrazivnih sredstava za čišćenje
Naravno, redovito čišćenje je najbolji način da svoju posudu za kuhanje održite u vrhunskom stanju, što uključuje temeljito uklanjanje sve hrane i masnoće nakon svake upotrebe, dopuštanje da se potpuno osuši prije spremanja i tako dalje. Ali mrlje se događaju čak i uz pravilnu njegu i možda ćete doći u iskušenje da posegnete za abrazivnim sredstvom za čišćenje ili alatom da ih iskorijenite, a na društvenim mrežama postoji mnogo preporuka za ovu metodu. Međutim, to je greška.
Emajlirane posude od lijevanog željeza nisu jedna od stvari koje biste trebali čistiti čeličnom vunom i jastučićima za ribanje. Naime, uklonit će nečistoću, ali će također skinuti sloj cakline koji ima puno prednosti. To može oštetiti neprianjajući sloj i s vremenom ga istrošiti.
Ako soda bikarbona, kipuća voda i drvena žlica ne pomognu, još uvijek ima nade. Napunite posudu vodom sobne temperature i izbjeljivačem u omjeru tri prema jedan i ostavite otopinu da djeluje do 24 sata. Za lagano zaprljane posude trebate samo nekoliko sati, ali za opsežnije nakupljanje i mrlje možda će trebati puna 24 sata. Smjesu možete miješati i drvenom kuhačom dok se natapa. Obavezno temeljito očistite lonac nakon toga kako biste izbjegli da se ostaci izbjeljivača zalijepe za vašu posudu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....