Kako temperature sve više padaju, vlasnici kuća pokušavaju zaštititi svoje domove od opasnosti zaleđenih cijevi, koje mogu prouzročiti skupu i destruktivnu štetu. Među mnogim savjetima koji se dijele na internetu i od strane stručnjaka, jedan od najčešćih je da pustite slavinu da kaplje kako biste spriječili smrzavanje cijevi, prenosi Hunker. No funkcionira li ova strategija doista? Razumijevanje znanosti iza zamrznutih cijevi može vam pomoći u donošenju informiranih odluka kada pripremate svoj dom za hladno vrijeme.
Znanost iza smrznutih cijevi
Prije nego što se upustimo u učinkovitost slavina koje kapaju, važno je razumjeti zašto se cijevi uopće smrzavaju. Voda se širi dok se smrzava, a kada je zarobljena u cijevi, to širenje može uzrokovati pucanje cijevi. Ovo je ozbiljan razlog za zabrinutost, jer puknuće cijevi može poplaviti vaš dom, što može dovesti do velike štete i visokih troškova popravka.
Iako je istina da smrzavanje vode unutar cijevi može uzrokovati značajnu štetu, pravi rizik nastaje kada se led počne topiti. Kada se voda smrzne unutar cijevi, stvara se blokada koja stvara pritisak. Kako temperature rastu, led se počinje topiti, ali se protok vode ne može odmah vratiti u normalu zbog začepljenja. Pritisak i dalje raste, a kada postane prevelik, cijev može puknuti, što može dovesti do potencijalno katastrofalnih posljedica.
Uloga kapajućih slavina
Sada se pozabavimo najrasprostranjenijim savjetom: ostavite slavinu da kaplje tijekom niskih temperatura. Dobra je vijest da, da, puštanje slavine da kaplje može pomoći u zaštiti vaših cijevi od smrzavanja i pucanja. Međutim, potrebno je uzeti u obzir neke važne nijanse.
Teorija koja stoji iza slavine koja kaplje je jednostavna — manja je vjerojatnost da će se voda u pokretu smrznuti nego stajaća voda. Kada voda nastavi teći kroz cijevi, teže joj je doći do točke smrzavanja. Međutim, ovo nije sigurna metoda. Na ekstremno niskim temperaturama, čak i voda u pokretu može se smrznuti ako ima dovoljno vremena i ako je temperatura dovoljno niska.
Dakle, iako slavine koje kaplju ne mogu u potpunosti spriječiti smrzavanje cijevi, mogu značajno smanjiti rizik od pucanja cijevi. Glavna prednost puštanja slavine da kaplje je to što omogućuje sigurnije odmrzavanje zamrznute vode u cijevi. Kako se led topi i voda ponovno počinje teći, kapanje pomaže u smanjenju pritiska koji se stvorio unutar cijevi. Time se smanjuje vjerojatnost pucanja cijevi zbog prevelikog pritiska i naglog protoka vode kada se led konačno otopi.
Učinkovito postavljanje i vrijeme postavljanja slavina koje kaplju
Ako se odlučite koristiti ovu metodu za zaštitu svog doma, postoji nekoliko ključnih točaka za povećanje njezine učinkovitosti.
Vrijeme: Neophodno je započeti s kapanjem iz slavina čim temperature padnu ispod -7 stupnjeva Celzija. Ovo je opći prag na kojem će se cijevi najvjerojatnije smrzavati. Ako znate da će temperature stalno biti niske, dobro je pustiti da vaše slavine kapaju dok traje hladnoća kako bi vaše cijevi ostale sigurne.
Postavljanje: Nisu sve cijevi jednako izložene riziku od smrzavanja. Cijevi smještene u negrijanim ili slabo izoliranim prostorima, kao što su podrumi, tavani, garaže ili vanjski zidovi, posebno su osjetljive. To bi trebao biti vaš prioritet. Kako biste bili temeljiti, razmislite o tome da u tim područjima pustite slavine da kapaju, kao i u sobama s vodovodnim instalacijama, poput kuhinje i kupaonice.
Započnite s slavinom koja je najudaljenija od izvora vode u vašem domu, dopuštajući da voda putuje kroz cijeli sustav. To osigurava da će svi ranjivi dijelovi cijevi, posebno oni koji prolaze kroz negrijana područja, imati koristi od vode koja se kreće. Slavine spojene na cijevi duž vanjskih zidova posebno su osjetljive na smrzavanje i treba im posvetiti dodatnu pozornost.
Razina kapanja: Važno je napomenuti da ne morate otvoriti slavinu do kraja. Dovoljno je lagano, ravnomjerno kapanje. Previše vode može dovesti do nepotrebnog trošenja vode, dok premalo ne može osigurati dovoljno kretanja da se spriječi smrzavanje. Stalno kapanje od nekoliko kapi u sekundi je sve što trebate.
Hladna naspram tople vode: Možda ćete biti u iskušenju da uključite toplu vodu kako biste spriječili smrzavanje, ali je manja vjerojatnost da će se cijevi za toplu vodu zamrznuti jer vode topliju vodu. Umjesto toga, usredotočite se na to da pustite hladnu vodu da kaplje. Hladna voda je ranjivija, posebno u neizoliranim područjima.
Dodatne mjere za zaštitu vaših cijevi
Iako puštanje iz slavine može biti učinkovito, to ne bi trebala biti vaša jedina linija obrane. Druge preventivne mjere uključuju:
Izolacijske cijevi: Provjerite jesu li cijevi u negrijanim područjima dobro izolirane. Izolacijski nastavci za cijevi od pjene ili toplinska traka mogu pomoći u održavanju cijevi dovoljno toplima da se spriječi smrzavanje.
Otvaranje vrata ormarića: U prostorima kao što su kuhinja ili kupaonica, otvorite vrata ormarića ispod umivaonika kako bi topli zrak cirkulirao oko cijevi.
Održavanje kuće toplom: Održavanje stabilne temperature u vašem domu može spriječiti smrzavanje cijevi. Držite termostat postavljen na najmanje 12 stupnjeva, čak i kada niste u domu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....