'MOST NA KRAJU SVIJETA'

PREŠUĆIVANA TEMA Premijerno u Zagrebu Ištvančićev film o useljavanju u tuđe kuće

 YouTube
Film se događa u vrijeme kada se posebnom državnom uredbom u srpske kuće trebaju početi vraćati njihovi vlasnici, a Hrvate koji žive u njima čeka neizvjesnost

ZAGREB - Dugometražni igrani film "Most na kraju svijeta" redatelja Branka Ištvančića, najavljen kao 'triler pun emocija' koji se bavi često prešućivanom temom useljavanja u tuđe kuće tijekom rata premijerno se prikazuje u petak u zagrebačkom kinu Europa, a u redovitu kino distribuciju kreće od 1. siječnja.

Priča filma smještena je u vrijeme nakon završetka rata, kada se posebnom državnom uredbom u srpske kuće trebaju početi vraćati njihovi vlasnici, a Hrvate koji žive u njima čeka neizvjesnost. U ozračju straha jedan starac nestaje, a istraga policajca koji i sam živi u srpskoj kući, s vremenom će postati sve osobnija.

"Želio sam pokazati koliko smo nakon rata naučili ili ništa nismo naučili i koliko imamo savjesti", rekao je za Hinu Branko Ištvančić, nagrađivani dokumentarist i autor filma "Duh u močvari". Film je napravljen prema scenariju književnika Josipa Mlakića koji u svojim romanima često zagovara upravo ideju o besmislenosti rata, nedostatku komunikacije i potrebi međusobnog razumijevanja, dodao je.

Ištvančić smatra kako je zbog teme kojom se bavi, a o kojoj se nerado govori, film dobio dozu aktualnosti i napetosti. "Koncipirao sam ga u žanru trilera kako bih mogao kreirati priču i događanja o ljudima koji mnogo toga u svojim životima nisu riješili", rekao je.

"Bilo mi je važno uspostaviti komunikaciju s gledateljima. Filmska umjetnost nije samo zabava, on mora ostaviti dojam na ljude, potaknuti ih na razmišljanje kako bi nakon što ga odgledaju pokušali napraviti neke promjene u svojim životima".

Redatelj smatra da bi film mogao biti zanimljiv i u regionalnom kontekstu, s obzirom na to da su u njemu i glumci iz regije u kojoj će se distribuirati nakon Hrvatske.

Ištvančićev film dosad je prikazan na Pulskom filmskom festivalu, gdje je ispraćen pohvalama i publike i struke, a ponajviše golem glumački ansambl koji okuplja oko trideset glumaca iz Hrvatske, BiH i Srbije, te u Montrealu.

Glume Aleksandar Bogdanović, Boro Stjepanović, Vlatko Dulić, Nela Kocsis, Đorđe Kukuljica, Nikša Kušelj, Jelena Perčin, Slaven Knezović, Slobodan Ćustić, Bora Nenić, Sanja Radišić, Anita Schmidt, Miralem Zubčević, Draško Zidar, Jelena Jokić, Areta Ćurković, Jasmin Telalović i brojni drugi.

Za film, čiji je itinerar uključivao petnaestak različitih gradova i lokacija, angažirana je i velika ekipa - direktor fotografije je Branko Cahun, skladatelj Dalibor Grubačević, za scenografiju je zaslužan Zvonko Sarić, kostime Felicita Glavaš, a maske je napravila Bianka Žugelj.

Produkciju potpisuje Irena Škorić i Artizana film, a koproducenti su HRT, Kinematografska kuća (Srbija), HEFT produkcija (BiH), Dari films (Francuska).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 16:37