Nakon što je u rujnu prošle godine pokrenuo iTunes trgovine u 12 zemalja Europske Unije, među kojima su i susjedne Mađarska i Slovenija, u utorak je Apple otišao korak dalje.
Najveći online glazbeni servis i njegova trgovina postali su dostupni za milijune novih korisnika u Rusiji, Turskoj, Indiji te još 52 zemlje diljem svijeta, čime se ukupan broj zemalja u kojima je iTunes store dostupan popeo na 119. Iako u Hrvatskoj postoji digitalna glazbena ponuda koju nude Fonoteka, Cedeterija i Dallas Music Shop, i dalje ne postoji sveobuhvatna digitalna ponuda glazbe kakvu, primjerice, nudi iTunes store .
Naime, iTunes store sastoji se od dvaju dijelova: kupovanja glazbe, koje kod nas nije dostupno, te kupovanja aplikacija, koje je dostupno uz korištenje neke od kreditnih kartica. Prije nešto više od godinu dana, svjesni činjenice da građani žele kvalitetnu i povoljnu legalnu glazbenu ponudu, u HDS ZAMP-u stupili su u kontakt s međunarodnim glazbenim servisima s upitom zašto ih u našoj zemlji još nema i pozivom da dođu u Hrvatsku.
Premalo tržište
Tada su u iTunesu kratko i šturo odgovorili da dolazak u Hrvatsku još uvijek nije u njihovu planu. Kao najčešći razlozi njihova nedolaska navode se premalo tržište, velika stopa internetskog piratstva te loša ekonomska situacija. Imajući te razloge u vidu, popis zemalja u kojima je iTunes od utorka dostupan veoma iznenađuje.
- Jako sam razočaran kada vidim popis zemalja u kojima je iTunes postao dostupan. To su zemlje poput Burkine Faso, Nigera ili Moldavije koje su u puno goroj ekonomskoj situaciji od Hrvatske. Doista ne znam po kojem kriteriju biraju zemlje u koje dolaze. Mi smo ih kontaktirali prije godinu dana, posebice zato što nas se često prozivalo da smo jedan od razloga njihova nedolaska u Hrvatsku.
Licenciranje nikada nije bilo problem jer su uvjeti poslovanja iTunesa u svim zemljama isti - kaže Nenad Marčec, glavni direktor HDS ZAMP-a i predsjednik Europskog vijeća Međunarodne konfederacije društava autora i skladatelja (CISAC).
Regionalni sastanak
Na upit zašto još nisu i kada namjeravaju doći u Hrvatsku iz iTunesa nismo dobili odgovor. Prije dva dana je u prostorijama ZAMP-a održan 7. regionalni sastanak društava za kolektivno ostvarivanje glazbenih prava koji je u Zagrebu okupio predstavnike autorskih organizacija iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, a na kojem se raspravljalo o mogućnosti stvaranja jedinstvenog regionalnog glazbenog tržišta kao preduvjeta za dolazak velikih međunarodnih digitalnih servisa poput Youtubea, iTunesa ili Spotifyja.
- U dogovorenoj suradnji zemalja regije obratit ćemo se iTunesima i ponovno ih pozvati da uđu i na tržište koje bi ovom suradnjom obuhvatilo 22 milijuna stanovnika pa vjerujemo da bi i njihov interes time bio veći - istaknuo je Nenad Marčec.
Dostupan jedino Deezer iz Francuske
Jedini glazbeni streaming servis koji je trenutno dostupan posjetiteljima iz Hrvatske je francuski Deezer. Riječ je o online servisu koji je pokrenut 2007. godine i ima više od 22 milijuna pretplatnika te više od 26 milijuna aktivnih registriranih korisnika. Danas je Deezer dostupan u 160 zemalja i nudi više od 20 milijuna licenciranih pjesama te više od 30.000 radiopostaja, no za registraciju morate imati Facebook profil. Na hrvatsko tržište Deezer je ušao gotovo neprimijećeno, o čemu govori podatak da trenutno ima samo 200 registriranih korisnika iz Hrvatske.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....