Treća godina se obično smatra prekretnicom za ulazak djeteta u vršnjačko društvo jer je dijete tada sposobno igrati se s drugom djecom, odnosno socijalizirati se. Međutim, teško je reći kada je idealno vrijeme za upis djeteta u vrtić, to naravno najviše ovisi o roditeljskim potrebama, kao i emocionalnoj zrelosti djeteta ili njegovoj privrženosti bliskim osobama. - Što ranije dijete krene u vrtić, brže će i lakše preboljeti prilagodbu. Također, imat će više vremena naučiti dijeliti, svađati se, miriti i njegovati svoja prijateljstva. Naravno, kako će se pojedino dijete prilagoditi, vrlo je individalno - objašnjava psihoginja Dunja Juričić. Iako sljedeća pedagoška godina počinje tek u rujnu, u većini hrvatskih gradova upravo traju ili su netom završili upisi u predškolske ustanove. U Zagrebu, primjerice, zahtjevi za upis djece u 60 gradskih vrtića primaju se do kraja tjedna, dok su u Splitu upisi već završili. Procjena je da će 300-tinjak djece ostati neupisano. Premda su se u proteklih godinu dana otvorili i neki novi vrtići, procjena nadležnih ustanova je da ni ove godine neće biti mjesta za sve mališane. Roditelji onih koji se ne upišu morat će potražiti alternativu te brigu o svojoj djeci povjeriti bakama, dadiljama ili pak ostati doma na neplaćenom dopustu.
Tina Perić (34) i sin Vito (5)
Sina sam dala u vrtić od prve godine i nisam požalila
Ja sam jedna od onih majki koja je apsolutno za vrtić. Sina Vitu sam upisala u vrtić u prvoj godini života, doduše zato što nisam imala druge opcije, mogućnost tete čuvalice ni baka-servisa, ali sam vrlo brzo uvidjela sve prednosti te odluke. Vrijeme adaptacije kod njega je trajalo kratko, imali smo mjesec dana plakanja i viroza, i zapravo smo vrlo brzo ušli u kontinuitet. Mislim da je vrtićko okruženje ubrzalo njegov razvoj, on samostalno jede od svoje prve godine, vrlo brzo se naučio obuvati i odijevati, naučio je dijeliti stvari s drugima, što kod kuće ne bi mogao jer je jedinac. Vito je sramežljiv, a primjetila sam da ga je boravak u vrtiću učinio puno slobodnijim i otvorenijim. Veseli se kad odlazi kod svojih teta i pun je doživljaja nakon što završi njegov boravak tamo.
Mislim da i odgajateljice u našem vrtiću Zvončić u Zagrebu odlično rade svoj posao, imaju individualan pristup prema svakom djetetu, iako uvjeti nisu idealni.
Tanja Mužić (30) i kći Viktorija (3)
Moju Viktoriju već tri godine čuva baka
Budući da imamo baku koja je na raspolaganju za čuvanje djece, odnosno ne radi, otkad sam rodila svoju Viktoriju znam da je neću morati upisivati u vrtić, barem ne odmah nakon kraja porodiljskog dopusta. Viktorija je rođena prije vremena, na svijet je stigla u 32. tjednu trudnoće i zato sam htjela da što dulje boravi sa mnom, a potom s njoj poznatim i bliskim osobama, poput naše bake Nade. Znala sam da njoj prepuštam veliku odgovornost, ali sam u nju imala beskrajno povjerenje, znala sam da će sve Viktorijine potrebe biti namirene. I tako je bilo. Nemam ništa protiv vrtića, ali željela sam da moje dijete što dulje bude kod kuće. Sada Viktorija ima gotovo tri godine i mislim da je spremna za socijalizaciju. U međuvremenu smo dobili i drugo dijete, malenu Vitu koja sada ima godinu i tri mjeseca, pa je baka Nada opet u punom pogonu. Shvaćam da nemaju svi takve uvjete ili se možda ne bi odlučili za ovu opciju, ali ja cijenim i zahvalna sam na svoj pomoći koju sam dobila od svoje obitelji, bez koje na poslu ne bih bila bezbrižna.
Nikolina Žganec (32) i blizanci Nike i Filip (1)
Premali su za vrtić, tražimo dadilju
Kako se uskoro vraćam na posao, nakon 15 mjeseci porodiljnog, odlučili smo slušati savjete stručnjaka i ostaviti blizance doma barem do treće godine. Kome povjeriti dečke dok smo na poslu? S obzirom na to da bake rade i nisu iz Zagreba, preostaje nam opcija tete čuvalice. Trenutačno smo u fazi traženja idealne osobe i fokusiramo se na preporuke prijatelja i kolega s posla. Za nas to znači pronaći osobu od povjerenja i kvalificiranu za čuvanje djece, što neće biti nimalo lako. Smatramo da s navršenih godinu dana dečki još nisu spremni za jaslice zbog niza razloga: slabiji imunitet, ne govore pa tako ne razumiju što će se tražiti od njih, nose pelene, ne jedu samostalno, ne hodaju samostalno, boravka u nepoznatom prostoru... Ako primijetimo da im nedostaje socijalizacija, upisat ćemo ih prije treće godine. Iz iskustva drugih vidimo da koju god opciju odabrali, svaka ima svoje prednosti i nedostatke.
Mia Maraković (30) i kći Nika (2)
Uzela sam neplaćeni dopust za moju Niku
Rođenjem moje djevojčice promijenio mi se pogled na život. Biti uz nju, gledati prve osmijehe, gugutanje, moja ljubav i briga da izraste u zdravo i veselo dijete postala je prioritet u mom životu. Uz podršku supruga i obitelji odlučila sam ne vratiti se na posao i posvetiti se radosnom odrastanju moje djevojčice. Njezina jutarnja radost kada me vidi uz sebe, dojenje, nježnost i toplina bili su dovoljni za odluku da odgodim povratak na posao. Odlaskom u vrtić moja djevojčica bi se vjerojatno prije socijalizirala, brže osamostalila, prilagodila ranom buđenju, prestanku dojenja.
Sve te pozitivne stvari nisu me ponukale da je s godinu dana dam u vrtić jer uvijek postoji i druga strana medalje. Premalo teta na velik broj djece, mogućnost čestih pobolijevanja, a onda bolovanja i slično učvrstili su moju odluku da ostanem uz dijete što dulje. Svladala je vještine hodanja i govora i prije uobičajenog vremena za tu dob. Vrijeme kod kuće iskoristila sam za daljnje školovanje, rekreaciju i druženje s prijateljima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....