Divlji jelen koji je pronađen mrtav u nacionalnom parku u Tajlandu, u želucu je imao oko sedam kilograma raznog smeća i plastike, objavile su vlasti. Plastične vrećice, muško donje rublje, plastična ambalaža instant kave, dijelovi plastičnog užeta, sve je to između ostalog pronađeno u želucu mladog mužjaka jelena.
Službenici Nacionalnog parka Khun Sathan rekli su da je jelen očito vrlo dug period jeo plastiku prije nego što je umro.
Tajland je ranije ove godine potresla slična vijest o ženki dugonga koja je uginula zbog plastike u organizmu. Ona je osvojila srca nacije nakon opsežnog praćenja njezinog spašavanja, no nažalost uginula je nekoliko mjeseci kasnije. Obdukcija je pokazala da je plastika potpuno začepila želudac i probavni trakt.
‘Pokažite odgovornost’
Službenik nacionalnog parka je u ponedjeljak u rutinskoj kontroli naišao na uginulog 10 godina starog jelena. U trbuhu su mu otkrili i gumene rukavice, ambalažu za rezance i mali ručnik, piše BBC.
- Vjerujemo da je jeo tu plastiku duži period vremena prije nego što je umro. Stručnjaci pretpostavljaju da mu je ona začepila probavni kanal, ali točan uzrok smrti pokazat će istraga - rekao je ravnatelj nacionalnog parka Kriangsak Thanompun. Korisnici društvenih mreža nisu štedjeli kritike koje su usmjerili prema neodgovornim posjetiteljima parka.
#สุดสลด กวางป่าขุนสถาน กินขยะพลาสติกตาย ปิดผ่าอวัยวะภายในพบขยะพลาสติก จำนวน 7 kg ประกอบด้วยซองกาแฟ ซองเครื่องปรุงบะหมี่กึ่งสำเร็จรูป ถุงพลาสติกจำนวนมาก ถุงดำ ถุงมือยาง ผ้าเช็ดมือ กางเกงในผู้ชาย เชือกฟาง #ขยะพลาสติก #กวางป่า #กรมอุทยานแห่งชาติ #dnpreport pic.twitter.com/p8PHvdEOSA
— กรมอุทยานแห่งชาติ สัตว์ป่า และพันธุ์พืช (@DnpReport) November 25, 2019
- Kad idete u nacionalni park, smeće ponesite sa sobom. Budite bar donekle odgovorni - napisao je netko na Facebooku, ispod objave nacionalnog parka, dok je drugi komentirao kako bi svatko trebao pokupiti iza sebe:
- To je nešto što treba naučiti u najranijoj dobi. Kad ljudi već odrastu, onda je teško promijeniti se.
Kriangsak je rekao da će nakon ovog incidenta s lokalnim stanovništvom pokrenuti akciju skupljanja smeća iz nacionalnog parka. Osim toga, postavit će više upozorenja i informacija kako bi građani bili što informiraniji.
Tajlanđani su veliki korisnici plastičnih vrećica. Greenpeace je objavio podatak da se u Tajlandu godišnje baci oko 75 milijardi plastičnih vrećica. Ministar okoliša je u rujnu najavio da od siječnja iduće godine veliki trgovački lanci u ponudi više neće imati jednokratne plastične vrećice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....