Novo provedeno istraživanje pokazalo je da su ljudi kojima su transplantirani organi prijavili čudne promjene u svojim emocijama, ukusima i sjećanjima.
Kako prenosi Daily Mail, ovaj fenomen najčešći je kod onih kojima je transplantirano srce, ali prisutan je i kod onih koji su bili na transplantaciji bubrega, pluća, pa čak i lica. Svi oni naveli su da su primijetili promjene u svojim preferencijama prema hrani, izboru glazbe, pa čak i seksualnoj orijentaciji.
Neki pacijenti naveli su da njihovi novi hobiji i sklonosti odražavaju one njihovih donora, što je navelo stručnjake da postave pitanje i imaju li sjećanja svojih donora.
Istraživači su pritom ukazali na jednu studiju slučaja u kojoj je devetogodišnji dječak dobio srce trogodišnje djevojčice koja se utopila u obiteljskom bazenu. Iako dječak nije imao pojma od čega je njegov donor preminuo, njegova je majka rekla da se on "smrtno bojao vode."
Kao drugi primjer naveli su sveučilišnog profesora koji je dobio srce policajca koji je upucan u lice. On je počeo govoriti da mu lice postaje jako vruće te da ima osjećaj da zapravo gori.
Sve više istraživanja sugerira da bi to moglo biti zato što su srce i mozak intrinzično povezani, s obzirom na to da srce dijeli neurone i stanice slične mozgu. Navode i da transplantacija organa može uzrokovati promjenu gena koji kontroliraju osobine i njihovo izražavanje.
"Ovi dokazi upućuju na to da transplantacija srca može uključivati prijenos donorovih osobnosti i sjećanja primatelju, dovodeći u pitanje koncencionalne poglede na pamćenje i identitet. Osim toga, neuronska mreža i dvosmjerna komunikacija s mozgom podržavaju koncept povezanosti srca i mozga u pamćenju i osobnosti", naveli su istraživači u recenziji iz 2024.
Međutim, mnogi stručnjaci pak vjeruju da su ovi slučajevi previše slučajni i da promjene mogu biti psihološki odgovor na oporavak od teške operacije i gotovo smrtonosnih srčanih oboljenja.
Stručnjaci sa Sveučilišta McGill u Kanadi, primjerice, sugerirali su da imunosupresivi koje primatelji organa moraju uzimati mogu izazvati povećanje apetita, što bi moglo promijeniti njihov pogled na hranu.
Stres velike operacije koja spašava život također može uzrokovati da pacijenti promijene svoje poglede na određene aspekte svog života poput odnosa. Osim sjećanja, neki pacijenti također navode promjenu specifičnih preferencija.
U jednoj studiji slučaja iz 2002. godine liječnici su detaljno opisali slučaj žene koja je naslijedila prehrambene preferencije svog donora.
"Bila je plesačica i koreografkinja koja je brinula o svom zdravlju, a po izlasku iz bolnice imala je nekontroliranu želju otići u KFC i naručiti pileće nuggetse, hranu koju nikad nije jela. Zanimljivo, nepojedeni pileći nuggetsi iz KFC-a pronađeni su u jakni mladića kada je ubijen", otkrili su.
Druga 29-godišnja žena koja je dobila srce od 19-godišnjeg vegetarijanca odjednom je razvila averziju prema mesu.
Istraživači su također naveli promjenu seksualne orijentacije. U jednoj spomenutoj studiji slučaja, homoseksualnom muškarcu koji je dobio srce od umjetnice lezbijke navodno su žene postale privlačnije.
S druge strane, jedna lezbijka koja je dobila srce heteroseksualne žene rekla je da su je nakon transplantacije počeli privlačiti muškarci te je počela preispitivati svoju seksualnost.
Tim koji stoji iza istraživanja od ove godine upozorio je da je potrebno više istraživanja o povezanosti između transplantacije srca i pamćenja, prenosi Daily Mail.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....