Tamara Lazić Strugar (42) uspješna je dermatologinja u New Yorku, a domaćoj javnosti je poznata kao kći proslavljenog splitskog fotografa Jadrana Lazića.
Već dugo se bori s rakom debelog crijeva, a prije nekoliko tjedana je na Instagramu objavila, kako je rekla, najteži video u životu. Otkrila je, naime, da postoje metastaze na jetri i transplantacija je liječnicima oduvijek bila jedna od opcija, Tamara ju je odbijala. Ipak, sada je u potrazi za potencijalnim donorom jetre.
Kći fotografa Jadrana Lazića iz njegova braka s odvjetnicom Vesnom Lazić i sama je liječničke struke, jako dobro upućena u dostignuća medicine te sve mogućnosti koje pruža američko zdravstvo, diplomirala je na Yaleu kao najbolja studentica.
Tamara Lazić je djetinjstvo i tinejdžerske dane provela u Beogradu, a kasnije se preselila u Ameriku. Sa suprugom Johnom Strugarom živi skladan obiteljski život sa njihovo dvoje djece, Mijom i Lukom. Tamara ima i pet godina mlađeg brata Aleksandra i petnaest godina mlađu polusestru Aleksandru.
Prije nego što joj je u veljači 2022. dijagnosticirana teška bolest, živjela je svoj američki san. U Ameriku je, iz Beograda gdje je rođena u prvom braku Jadrana Lazića, prvog jugoslavenskog paparazza,1999. godine došla na studij. Primili su je na sve na koje je aplicirala, ali kako bi bila blizu oca, izabrala je onaj u Los Angelesu, UCLA, studirala je španjolski i fiziologiju. Stanovala je kod tate, ali se nakon prve godine koledža financirala sama, instrukcijama iz matematike i studentskim kreditima. Nakon završetka koledža primljena je na medicinu na Yaleu i preselila se na Istočnu obalu. Nakon završetka 13 godina dugog studija, uključujući specijalizaciju, imala je 250.000 dolara duga, koji je otplatila za deset godina, dok je radila na svom prvom poslu u jednoj od najvećih američkih bolnica, The Mount Sinai Hospital u New Yorku, koja datira iz 1852. godine. Iz te je bolnice prešla u privatnu kliniku svog bivšeg studenta, Hudson Dermatology & Laser surgery. Tamarin suprug John Strugar je Rumunj, koji od svoje 12. godine živi u SAD-u, s djecom stanuju na jednoj od najprestižnijih američkih adresa, u četverosobnom stanu na Petoj aveniji, Upper East Sideu, s prozora trećeg kata gledaju ravno na Metropolitan muzej.
Budući da ima zdravstveno osiguranje preko supruga, neurokirurga u Sveučilišnoj bolnici Yale, u sklopu jednog od najprestižnijih američkih sveučilišta, može si priuštiti najbolje američke liječnike. Redovno se konzultira s njima, upija različita mišljenja dok ne odluči što je za nju najbolje. Domicilna joj je bolnica jedna od najboljih onkoloških bolnica u svijetu, Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Da nema osiguranje vrijedno zlata, samo mjesečni ciklus kemoterapija koštao bi 20.000 eura, prva robotska operacija koju je napravila uz malu nadoplatu, koštala bi 125.000 dolara.
- Iznosi su ogromni bez osiguranja - otkrila je za Jutarnji list
Da bi pomogla svom tijelu, pazi kako i što jede, pridržava me mediteranske prehrane, ali bez ugljikohidrata. A baš je, kaže, obožavateljica riže i tjestenina. Radi prirodne sokove s dosta kurkume i đumbira, koristi što manje šećera.
- Moramo dalje. Znati kao liječnica sve što se zapravo događa s jedne mi strane pomogne, ali najčešće odmaže. Nekad bi mi bilo puno lakše da ne znam sve detalje, mogla bih biti veći optimist. Um i tijelo su vrlo povezani i vjerovati u iscjeljenje velik je dio bitke, pa meni kao doktoru i pragmatičnom skeptiku teško je u to povjerovati. Ali to ne znači da nemam nadu, nada je nešto drugo...Živim dan po dan. Doslovno sam jučer kupila kartu da danas idem u Njemačku. Borim se za opstanak i da on bude što je moguće kvalitetniji. Svaki dan neka bude najbolji, što god da me sutra čeka. To i jest način kako treba živjeti, ali se nažalost treba dogoditi nešto grozno da bi ljudi to shvatili. Prošla sam bombardiranje Beograda i kad se to prođe, zahvalniji si za svaki dan, ali razina zahvalnosti kad prođeš rat nije ni blizu onoj kad ne znaš koliko ćeš još poživjeti - ispričala je ranije ove godine za Jutarnji list.
Ove godine u Hrvatskoj je izašla i njezina prva edukativna slikovnica o važnosti čuvanja dječje kože od sunca Dermatologinju raduje što je svoje znanje, desetljećima stjecano na najboljim američkim klinikama, iskoristiti za dobrobit djece. Pisati je odlučila nakon suočavanja s teškom dijagnozom, kako bi "ostavila nešto svojoj djeci i svojoj profesiji". Poslije raka kože izazvanog zbog izlaganja suncu i virusnim bradavica, na red će doći knjige o ekcemu i zadnja, o aknama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....