Sigurno vam je u bespućima interneta nekada iskočio video ili fotografija kreativca koji je tijekom uređenja svog (novog) doma odlučio starom namještaju dati novi život. Od dotrajale komode, koja kao da je zapela u vremenu, napravio je novo remek-djelo, dostojno svakog modernog doma. Uz malo brušenja, par poteza kistom i novih ručkica, ušminkao je komodu skoro do neprepoznatljivosti.
Takvim zanimljivim projektima cilj je davanje novog smisla rabljenim predmetima, ne samo u pogledu namještaja, već i u drugim industrijama, primjerice modnoj. Cirkularna ekonomija nije prolazni trend, već način očuvanja okoliša. Sve je više prepoznaju i velike tvrtke kao nužan korak ka održivijem poslovanju i svakodnevnom životu. Jedna od njih je i IKEA koja već nekoliko godina provodi inicijativu Druga prilika u sklopu koje kupci mogu donijeti rabljeni IKEA namještaj u robnu kuću IKEA Zagreb. Zauzvrat, IKEA Family članovi dobivaju sredstva na vrijednosnoj kartici koju mogu iskoristiti za kupovinu u robnoj kući. Ako je, pak, namještaj previše oštećen, tada se kupcu nudi mogućnost da se cijeli proizvod reciklira.
Druga prilika je, ističe Sanja Končar, voditeljica održivosti u tvrtki IKEA Hrvatska, dio nastojanja da do 2030. godine uspostave potpuno kružno poslovanje.
"Usto, želimo omogućiti svojim kupcima da na jednostavan način žive održivije, a pritom smanje svoje troškove. Ponosni smo što su i naši sugrađani prepoznali vrijednost ove inicijative te je do sada sav otkupljeni namještaj prodan na našem odjelu Kakvo je – takvo je", izjavila je Končar.
Novo ruho rabljenog namještaja
Rok trajanja namještaja, baš kao i za sve ostalo, nije vječan. Iako može trajati duže od, primjerice, tepiha ili zavjese za tuš, s vremenom počinje pokazivati znakove dotrajalosti. Ipak, to nije razlog da ga samo tako pošaljete na otpad jer netko možda upravo sada traži točno takav komad koji imate, a ne može ga naći.
Procjenjuje se da svake godine u svijetu na odlagalištima završe milijuni tona stolaca, fotelja ili kreveta, a ne moraju, jer se mogu prenamijeniti. Netko u vašem dotrajalom ladičaru može vidjeti ljepotu koju vi možda više ne vidite. Upravo zato je inicijativa Druga prilika idealna za one koji preuređuju svoj dom, bilo da se žele riješiti starog IKEA namještaja ili uštedjeti novac za nabavu novog.
Jednostavna obnova
Ako se još uvijek niste spremni rastati s omiljenim IKEA namještajem, a želite spavaćoj sobi, dnevnom boravku ili kupaonici dati svježi touch, zašto ga sami ne biste probali obnoviti? Ogrebotine, rasklimane noge ili mrlje normalna su pojava kod dužeg korištenja namještaja i obično ih se može popraviti uz malo vremena i truda.
Prvi korak je brušenje jer se njime uklanja oštećeni površinski sloj nekog predmeta kako bi ga se pripremilo na daljnje korake. Nakon brušenja obično slijedi premazivanje temeljnom bojom, ključnom za postizanje dugotrajnog i ravnomjernog sloja na površinama. Izuzetno je važno da je pravilno nanesete jer će se jedino tako gornji sloj boje bolje primiti na površinu. Time se, uostalom, postiže otpornost na oštećenja, ogrebotine i vlagu.
Kako bi svojim kupcima pomogla u osvježavanju rabljenog namještaja, robna kuća IKEA Zagreb na raspolaganju ima gotovo 9.000 rezervnih dijelova za produženje životnog vijeka namještaja. Riječ je o besplatnoj usluzi u sklopu koje je moguće samostalno naručiti manje dijelove, dok je za one veće potrebno kontaktirati Centar za podršku kupcima.
Osim brušenja i bojanja, moderan izgled namještaju možete dati dodavanjem novih materijala, poput tkanina i navlaka. IKEA navlake rade se od pamuka iz održivijih izvora, što znači da je recikliran ili uzgojen uz manju upotrebu resursa.
I naposljetku, ako rabljeni namještaj niste u mogućnosti osvježiti, ne morate ga baciti, donirajte ga onima kojima je najpotrebniji, bilo da je riječ o prijateljima, članovima obitelji ili onima koji si ga ne mogu priuštiti. Vjerujte, uljepšat ćete im dan jer su dobili baš ono što su tražili, a darovati nekoga je nešto najljepše na svijetu.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i tvrtke IKEA.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....