U Čileu je otvorena prva solarna termoelektrana u Latinskoj Americi, grandiozni projekt u pustinji Atacama, koji će toj zemlji olakšati put da lakše postigne cilj - ugljičnu neutralnost do 2050. godine.
Fascinantni projekt Cerro Dominador u najsušoj pustinji na svijetu, vrijedan 1,4 milijarde američkih dolara najavljen je još 2013. godine, koristit će tehnologiju koja omogućuje skladištenje sunčeve topline za proizvodnju električne energije satima, pa čak i noću, za razliku od tradicionalnih fotonaponskih solarnih elektrana ili vjetroelektrana koji struju proizvode samo dok sunce svijetli ili puše vjetar.
Čileanski predsjednik Sebastian Piñera izjavio je u govoru ispred ogromnog pogona da je ovaj projekt nevjerojatan doprinos razvoju njihove zemlje i kvaliteta života ljudi'.
- Bogat suncem i vjetrom, Čile ima obvezu iskoristiti obnovljivu prednost za ukidanjem ugljena iz elektroenergetskog sektora do 2040. godine i postići ugljičnu neutralnost. Nekada smo bili siromašni energijom, imali smo nešto malo nafte, ugljena i plina, ali smo neizmjerno bogati kada je u pitanju energija budućnosti. Imamo pustinje s najvećim sunčevim zračenjem na svijetu, izjavio je ponosno Piñera.
Cilj projekta Cerro Dominador je premošćivanje jaza nakon uklanjanja elektrana na ugljen i pomaganje opskrbi čileanske mreže električnom energijom kada vjetar i sunce to ne mogu.
Izvršni direktor Cerro Dominadora Fernando Gonzales izjavio je za Reuters kako će kompanija ispuniti ciljeve.
Proizvodit će ukupno 210 MW čiste energije, što je dovoljno za opskrbu 380.000 kućanstava u Čileu, procjenjuje se.
Uz toranj, elektrana će imati mogućnost skladištenja toplinske energije pomoću topivih soli ukupnog kapaciteta 17,5 sati.
Cerro Dominador izgradio je konzorcij španjolskih energetskih tvrtki Abengoa i Acciona, uz financiranje iz programa Laif Europske unije i KfW iz Njemačke te čileanske razvojne agencija Corfo i drugih.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....