Iz Grada Zagreba objavili su kako su, s namjerom da spase divlje ptice, na autobusnom stajalištu linije 139 (kod Ulice Šercerov prečac) na Črnomercu postavili zaštitnu foliju. Ona se nalazi na staklenim površinama i cilj joj je smanjiti rizik sudara ptica i spriječila njihova stradanja.
- Ovo je pilot projekt Grada Zagreba što su ga su inicirali tamošnji žitelji, a koji doprinosi zaštiti bioraznolikosti našega grada. Ako se pokaže uspješnim, primjena se planira i na drugim lokacijama - objavili su.
Uz gubitak staništa i predatore, kolizija (sudaranje) s objektima koje su izgradili ljudi, pa tako i staklenim površinama, jedna je od najvećih prijetnji za divlje ptice. Prozori i vrata, stakleni zidovi, bukobrani na autocestama, autobusna i druga stajališta – sve su to potencijalno opasna mjesta za njih.
Svatko od nas može pomoći u smanjenju toga, poručili su iz ZOO. Potrebno je dati ptici do znanja da je ispred nje čvrsta površina. Mnogo je načina kako to učiniti. Tako se, recimo, na stakla mogu postaviti naljepnice, ispred njih kakve trakaste zavjese ili bijelom temperom napraviti crtež na staklu.
- Kako bi bilo koje odabrano rješenje bilo učinkovito, važno je da obratimo pažnju na pravila vezana za linije u uzorku. Većina ptica će izbjeći stakla čije su vertikalne linije udaljene 10 centimetara ili manje, a horizontalne pet centimetara ili manje. Linije moraju biti debljine minimalno 0.6 centimetara - poručili su.
Vid je osjet na koji se ptice najviše oslanjaju. Za to imaju i dobar razlog, jer im je on iznimno razvijen. Položaj oka na glavi životinje povezan je sa životinjskim ponašanjem i potrebama vrste. Kod mnogih su ptica oči smještene na bočnim stranama glave. Time se postiže vrlo široko vidno polje, kod nekih vrsta i do 360 stupnjeva. Međutim, najveći dio tog vidnog polja je vidno polje samo jednog oka (monokularno), s malo osjećaja za dubinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....