SITUACIJA NIJE DOBRA

Medvjedi koji su postali politički problem: Oko rješenja se ne slažu vlast, oporba i stručnjaci

Procjenjuje se da je u toj zemlji između sedam i osam tisuća ovih velikih životinja

Ilustracija

 Sener Toktas/Afp/Profimedia

Dok neke države probleme s određenim životinjskim vrstama nastoje riješiti mirnim putem (preseljenjem, kastracijom...), većina se zapravo ne trudi oko toga. Smetaju nas burmanski pitoni koje smo mi doveli i pustili? Poubijajmo ih, smatraju u SAD-u. Ne moramo ići daleko - u našoj se zemlji prije koju godinu pucalo po golubovima i vranama, kojih je navodno bilo previše, i to na glavnom trgu u Osijeku. Oba slučaja dolaze uz blagoslov vlasti.

Evo i novog slučaja problema sa životinjama, koji će se rješavati na gore navedene načine. Ovog se puta radi o medvjedima u Rumunjskoj. Situacija je prilično ozbiljna, kritizira se vlada i postoji mogućnost da te životinje postanu goruće pitanje na izborima koji će se održati iduće godine. Procjenjuje se da je u toj zemlji između sedam i osam tisuća medvjeda. Statistike su prilično crne: u razdoblju između 2016. i 2021. godine 154 medvjeda napala su čovjeka, od čega je 158 ljudi bilo ozlijeđeno, a 14 ih je preminulo.

Zbog toga se Tánczos Barna, senator i jedan od čelnika male stranke Demokratske unije Mađara, zalaže za lov na medvjede. On je lovac i nekadašnji ministar zaštite okoliša, pa ne čudi da smatra kako bi povećana kvota odstrela riješila problem. Njegovi kritičari smatraju da to predlaže iz dva razloga: jedan je prikupljanje političkih bodova u ruralnim županijama, u kojima ima prilično mnogo medvjeda, a drugi je otvaranje vrata ponovnom uvođenju lova na medvjede, koji je zakonom zabranjen 2016. godine. Barna je kao ministar dozvolio ubijanje 500 medvjeda godišnje, no sadašnja ministrica okoliša Mirea Fechet smatra kako bi to trebalo smanjiti na 220, što je broj koji su odobrili stručnjaci. Ona je ta koja smatra da postoje i druga rješenja, a ne povećanje kvota - među njima je svakako edukacija ljudi.

I dok Barna pokušava popularizirati svoju ideju, protiv njega su i članovi organizacija za zaštitu okoliša.

- Politika pokušava utjecati na ovo pitanje, što je zapravo loša ideja s obzirom na to da se oslanjamo na ograničeni opseg informacija. Nemamo pravi popis populacije medvjeda u zemlji, tako da bi njihovo ubijanje trebalo biti strogo regulirano kako bi se osigurala dugoročna održivost populacije - kaže Cristian-Remus Papp iz organizacije WWF Rumunjska za Politico.

Dok političari i stručnjaci raspravljaju, stanovništvo u ruralnim područjima te zemlje već je počelo borbu s medvjedima. Ostavljaju otrov i postavljaju zamke, ističući da se brane od velikih životinja, no tako dovode u opasnost i ljude i druge divlje životinje, koje bi mogle nastradati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. listopad 2024 12:46