EKOLOŠKA KATASTROFA

Crno more neprestano izbacuje nova beživotna tijela kitova, ima i ‘azovskih dupina‘, otkriven uzrok pomora u Kerčkom tjesnacu?

Od tog incidenta prođeno je tijelo 61 mrtvog kita, uključujući 32 jedinke koje su preminule nakon 15. prosinca

Ilustrativna fotografija

 Gianrigo Marletta/afp/profimedia

Čini se da je izlijevanje nafte u Crnom moru rezultiralo smrću više od 30 kitova, uključujući nekoliko pripadnika ugrožene podvrste.

Izlijevanje, do kojeg je došlo nakon što su dva ruska naftna tankera oštećena u oluji sredinom prosinca prošle godine, proširilo se na Kerčki tjesnac, gdje je imao značajan utjecaj na morski život tog područja.

- Od tog incidenta pronašli smo 61 mrtvog kita, uključujući 32 jedinke koje su preminule nakon 15. prosinca. Njihova je smrt najvjerojatnije povezana s izlijevanjem loživog ulja - rekao je ruski Centar za spašavanje i istraživanje dupina Delfa u izjavi objavljenoj na Instagramu u siječnju.

- Sudeći prema stanju tijela, najvjerojatnije je većina ovih kitova preminula u prvih deset dana nakon katastrofe. More ih nastavlja izbacivati na obalu.

Smatra se da smrt preostalih 29 kitova nije povezana s izlijevanjem nafte, jer se radilo o "vrlo starim tijelima", ali organizacija je i dalje zabrinuta zbog velikog broja smrtnih slučajeva za koje se smatra da su povezani s incidentom.

- Gotovo svaki dan dobivamo informacije o novim mrtvim dupinima. Takav broj mrtvih nije uobičajen. Nažalost, možemo očekivati da će se broj ozlijeđenih kitova povećati u nadolazećim mjesecima - smatraju u Centru, piše IFL Science.

Nekoliko pronađenih životinja su takozvani ‘azovski dupini‘. Iako donekle podsjećaju na dupine, oni su zapravo podvrsta lučke pliskavice (Phocoena phocoena relicta). Ona se smatra ugroženom, što ovaj incident čini još više zabrinjavajućim.

Izlijevanje nafte može imati značajan i dugotrajan utjecaj na život u moru. U pet godina nakon incidenta Deepwater Horizon 2010. godine, populacija dupina u području zaljeva Barataria imala je povećanu smrtnost, neuspjele graviditete, a porastao je i rizik od štetnih učinaka na zdravlje. Zbog toga istraživači nastavljaju pratiti učinke izlijevanja na divlje životinje, ali neki su procijenili da bi moglo potrajati čak 39 godina da se Barataria dupini potpuno oporave od te katastrofe.

Što se tiče izlijevanja u Kerčkom tjesnacu, stručnjaci iz Delfa Centra rade na pripremama za iduće mjesece, jer očekuju utjecaj na populaciju životinja.

- Naš glavni zadatak je pripremiti se što je više moguće za taj trenutak i organizirati stacionarnu bolnicu za pružanje dugoročne pomoći životinjama. Ovo je od ključne važnosti, jer u područjima zagađenim loživim uljem više neće biti moguće pružati pomoć dupinima izravno u plitkoj vodi, kao što smo radili prije ove sezone. Stoga treba što prije organizirati bolnicu - smatraju stručnjaci.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 23:09