LAŽNI PODACI

U zagrebačkom Domu zdravlja za mito izdavali lažne covid-potvrde, privedeno šest osoba

Nastavlja se s utvrđivanjem drugih osoba koje koriste EU digitalne COVID potvrde s lažnim podacima o cijepljenju

Ilustracija

 Tonci Plazibat/Cropix

Detaljno analizirajući EU digitalne COVID potvrde koje su se izdavale u zagrebačkom Domu zdravlja Zapad, kriminalisti su zasukali dodatno rukave te nakon inicijalno osumnjičenih deset osoba na čelu sa medicinskom sestrom Petrom R. (31) i njezinom desnom rukom Ivanom Dž. (22), otkrili još šest osoba u manikacijama s COVID potvrdama. Kako doznajemo, i Petrin poslovni kolega iz Doma zdravlja Ivan B. (30) sumnjiči se, da je prema istom scenariju, omogućio jednoj tročlanoj obitelji i još jednom muškarcu bez da prime cijepivo protiv korone, COVID digitalnu potvrdu. Zbog toga je kazneno prijavljen za zloporabu položaja i ovlasti te za krivotvorenje isprava, a lišo neće proći niti njegov pomagač u djelu, dok su ostali sudionici kaznenog djela prijavljeni redovnim putem.

Novi podaci otkrivaju da je 34-godišnjak s ciljem pribavljanja važeće EU digitalne COVID potvrde, iako je bilo svjestan i znao da na nju nema pravo, tijekom listopada 2021. godine u dogovoru i uz pomoć navedene zasad nepoznate muške osobe koja može izraditi važeću EU digitalnu COVID potvrdu, predao svoje osobne podatke za njenu izradu te određeni novčani iznos 30-godišnjem zaposleniku Doma zdravlja u Zagrebu koji je ovlašten unositi podatke o cijepljenju osoba u sustav. Iako je znao i bio svjestan činjenice da osumnjičeni nije cijepljen, Ivan B. je, sumnja se, iskoristio svoju ovlast te unio u sustav netočan podatak o cijepljenosti 34-godišnjaka, na temelju čega mu je izrađena COVID potvrda koju je potom i preuzeo.

Na identičan način, kažu iz PU zagrebačke, svoje COVID potvrde ishodovala su još trojica muškaraca uz pomoć 34-godišnjaka i 39-godišnje žene.

Iz PU zagrebačke kažu i da je za 30-godišnjeg medicinskog zaposlenika utvrđena sumnja da je počinio više kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 291. Kaznenog zakona te više kaznenih djela krivotvorenja isprava iz članka 278. stavak 1. i 3. Kaznenog zakona.

- Utvrđeno je da je 30-godišnjak kao zaposlenik zdravstvene ustanove s ovlastima za unos podataka u službene evidencije, zlouporabio svoje ovlasti te u službene evidencije cijepljenih osoba unio podatke o cijepljenju za osobe za koje je znao da nisu cijepljene, za što je primio određeni novčani iznos. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policijski službenici predali su 34-godišnjaka i 30-godišnjaka pritvorskom nadzorniku te podnijeli kaznenu prijavu nadležnom državnom odvjetništvu u Zagrebu dok će protiv ostalih osumnjičenih osoba podnijeti kaznenu prijavu redovnim putem – zaključuju iz zagrebačke policije ističući da je kriminalističko istraživanje nad još dvije osobe u tijeku, a koje su na identičan način ishodovale digitalne potvrde.

Također, iz policije napominju i da se nastavlja istraživanje u cilju utvrđivanja i drugih osoba koje koriste EU digitalne COVID potvrde izdane na temelju netočnih podataka o cijepljenju i koje su sudjelovale u njihovom pribavljanju.

Podsjetimo, prije desetak dana lisice na ruke stavljene su medicinskoj sestri Petri R. i još devet osoba jer su se ogriješili o niz kaznenih djela koja su za cilj imala jednu stvar - pribavljanje važeće EU digitalne covid potvrde bez odrađenih cijepljenja! Istražitelji su u konačnici osim Petre R., za krivotvorenje isprava i za zloporabu položaja i ovlasti, kazneno prijavili za pomaganje i njezina 22-godišnjeg prijatelja Ivana Dž. koji joj je posredovao između nje i "pacijenta" koji se cijepili nisu ali su žarko željeli EU potvrdu radi slobodnog kretanja po institucijama kao i prelazaka državne granice.

Policija sumnja da je Petra R. tijekom listopada ove godine iskoristila svoju ovlast te u informacijski sustav, kao ovlaštena osoba za unošenje podataka o cijepljenju osoba, unijela netočne podatke za jednu 28-godišnjakinju i 65-godišnjaka kao da su cijepljeni jednom dozom cjepiva početkom kolovoza iako to nije istina. Istu je uslugu učinila još nekolicini drugih osoba, a za uzvrat joj je 22-godišnji Ivan Dž. donosio novac koji su mu "cijepljeni" pojedinci donosili. Covid potvrde bez pokrića su, tako, preuzimane u ljekarnama i slane dalje na pojedine email adrese kako bi se necijepljeni kupci istih njima mogli koristiti za prelazak državne granice. Također, policija je otkrila i da je 65-godišnji poduzetnik, žudeći sa EU digitalnom covid potvrdom na koju nije imao pravo, svoje podatke predao 58-godišnjem podređenom koji mu je rekao da zna pravu osobu koja mu može srediti potvrdu. I opet se tu aktivirao lanac ljudi nakon čega je medicinska sestra u sustav unijela lažne podatke na osnovu kojih je 39-godišnjak u ljekarni na Srednjacima potvrdu podigao i predao ju poduzetniku kako bi njome mogao ući u Finu. Petra R. i Ivan Dž. su uz kaznenu prijavu predani pritvorskom nadzorniku, dok je ostalih osam osoba prijavljeno redovnim putem Općinskom državnom odvjetništvu. CIjena usluge je varirala između 100 i 200 eura. Prema javno dostupnim podacima Petra R., koja se trenutno nalazi u remetinečkom pritvoru, u navedenom Domu zdravlja zaposlena je protekle četiri godine, a prije toga je radila u jednoj psihijatrijskoj ambulanti i u jednom Domu za starije i nemoćne. Sebe je opisala kao "komunikativnu, brižnu, marljivu i vještu osobu koja je radno iskustvo stekla po ambulantama, bolnici te staračkom domu kao i na odjelu endokrinologije".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 07:42