Nastavljen je summit šefova država ili vlada EU na kojemu se nastoji postići dogovor o dva megafinancijska paketa o kojima će ovisiti ne samo početak oporavka od krize nego i sama budućnost Europske unije. Summit je prekinut oko ponoći nakon što je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel uvidio da su stajališta i dalje previše udaljena da bi se išta moglo postići nastavkom razgovora do ranih jutarnjih sati.
Predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković potvrdio je novinarima prije početka drugog dana summita da je jedna od ključnih prepreka prijedlog Nizozemske da se o odobravanju programa oporavka za svaku državu odlučuje jednoglasno u Vijeću, što mnogi vide kao nepotrebnu prepreku za brzo korištenje sredstva za oporavak.
- Najviše što je udaljilo stajališta je rasprava o upravljanju cijelim procesom, administriranju instrumenata EU iduće generacije. Neke od država zahtijevale su gotovo pa veto mogućnost pojedinih članica na isplatu sredstava drugim državama članicama u odnosu na njihove nacionalne programe oporavka. Tu nije bilo konsenzusa - rekao je Plenković dodavši kako očekuju početak razgovora, kao i da predsjednik Europskog vijeća danas predstavi novu pregovaračku kutiju.
- Vjerujem da će većina država članica, kao što je bilo jučer, učiniti napor da se dođe do dogovora. Hoće li nekoliko zemalja koje imaju čvrsta stajališta, principijelna oko nekih pitanja, spriječiti dogovor, to u ovom trenutnu ne mogu reći - rekao je on.
Govoreći o stajalištima Hrvatske Plenković je rekao kako je prijedlog o jednoglasnom usvajanju loš bez obzira na to o kojoj je zemlji riječ.
- Cilj pregovaračkog konteksta danas je vezan za uobičajenu priču o sedmogodišnjem proračunu i ekstra priču o instrumentu EU sljedeće generacije. Globalna pandemija Covida-19 napravila je toliko velik problem za Europu, države članice i svijet, da naše rješenje mora biti jednako veliko. To je bio smisao prijedloga Europske komisije od 500 milijardi bespovratnih sredstava i 250 milijardi zajmova i na taj se način želi ubrzati oporavak država članica. Ako se sada zbog nekih razloga poput ovoga, pokuša razvodniti ta kvalitetna ideja snažnog reagiranja odmah, onda nije to ono što je trebalo biti. Nastojat ćemo postići rješenje, a za Hrvatsku je ključno da dobijemo sve zajedno, iz jednog i drugog koša više sredstava nego što smo imali prvih sedam godina članstva, i to je za nas onda uspjeh - rekao je premijer.
Državama poput Nizozemske i Austrije problematičan je i paket za oporavak, točnije instrumenti iz programa "EU iduće generacije" od 500 milijardi bespovratnih sredstava. Traže da taj paket bude znatno manji. Upitan može li u tom slučaju biti upitna i visina sredstava koje će dobiti Hrvatska, Plenković je rekao da ne vjeruje u to.
- Mislim da ne, zato što ćemo gledati kako da se od tih 500 milijardi bespovratnih sredstava očuvaju nacionalne omotnice - rekao je premijer Plenković.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....