ZLOSTAVLJANJE CIVILA

FOTO: OVO SU BIVŠI PRIPADNICI SRPSKIH POSTROJBI OPTUŽENI ZA RATNI ZLOČIN Policija detaljno objasnili za što ih tereti: 'Gušili su ih, gazili...'

 
 Vlado Kos / Hanza Media

Zbog sumnje da su tijekom 1991. godine počinili ratni zločin u Vukovaru, policija je pokrenula kriminalističko istraživanje nad pet osoba srpske nacionalnosti s područja Vukovara koji su, kako smo jučer izvijestili, u četvrtak u ranim jutarnjim satima iz svojih domova odvedeni na obavijesne razgovore.

Dvije osobe terete se baš za počinjenje ratnog zločina, dok su ostala trojica privedeni jer policija sumnja da imaju informacije koje bi im imogle biti od koristi za ovu istragu. Policija je danas objavila priopćenje i opisala za što točno tereti dvojicu uhićenih.

Neslužbeno doznajemo da je jedan od uhićenih zaposlenik Gradske uprave u Vukovaru, a drugi Zajedničkog vijeća općina.

Priopćenje prenosimo u cijelosti.

Policijski službenici Radne skupine Ravnateljstva policije dovršili su, u koordinaciji s Županijskim državnim odvjetništvom u Osijeku, kriminalističko istraživanje te podnijeli kaznenu prijavu protiv dvojice hrvatskih državljana starosti 63 i 64 godine zbog sumnje u počinjenje ratnih zločina protiv civilnog stanovništva na području vukovarskih četvrti Petrova Gora i Sajmište u rujnu 1991. godine.

Osumnjičeni su tijekom jučerašnjeg dana uhićeni na području Vukovara zbog sumnje da su kao pripadnici srpskih paravojnih postrojbi, odnosno Teritorijalne obrane Petrova Gora, u rujnu 1991. godine sudjelovali u protupravnom zatvaranju i zlostavljanju civilnog stanovništva na području Petrove Gore te su današnjeg dana predani pritvorskom nadzorniku.

Sumnja se da je 63-godišnjak između 23. i 26. rujna u štabu srpske paravojne postrojbe TO Petrova Gora, koji se nalazio u tadašnjoj Ulici Svetozara Markovića 195 (Današnja Ulica SR Njemačke), kao pripadnik TO Petrova Gora, prilikom ispitivanja ranije zarobljenih civila, tada 59-godišnjeg Ivana Plećkovića zlostavljao gušenjem i zadavanjem ubodnih rana u predjelu grkljana te mu nanio tjelesne ozljede zbog kojih je trpio tešku patnju i bol. Nakon zlostavljanja 59-godišnjaka, osumnjičeni je zlostavljao drugog oštećenog, tada 30-godišnjaka, gaženjem nogama i udaranjem šakama, kao i gušenjem do gubitka svijesti, zbog čega je on također trpio tešku patnju i bol.

Nadalje, sumnja se da je 64-godišnjak, 15. rujna 1991. godine, zajedno s drugim pripadnicima srpskih paravojnih postrojbi TO Petrova Gora, zarobio i odveo civile u podrum svoje kuće u Vukovaru, i to tada 46-godišnjeg oca i 22-godišnjeg sina, potom njihove susjede, također oca i sina tada 50-godišnjaka i 18-godišnjaka (Josipa i Zlatka Palahinjaka), kao i 54-godišnjaka Antuna Babića.

Osumnjičeni je potom, zajedno s drugima, sudjelovao u zlostavljanju civila udarajući ih po cijelom tijelu palicama i električnim kabelima na kojima su dijelom bile ogoljene električne žice, koji su potom bili odvedeni u drugu kuću na području Vukovara gdje su također bili zatočeni i zlostavljani nekoliko dana.

Ranije navedenog oca i sina, tada 46-godišnjaka i 22-godišnjaka, nakon nekoliko dana zlostavljanja osumnjičeni 64-godišnjak je odveo do Sajmišta kako bi iz jedne kuće iznijeli i sahranili mrtvo tijelo. Tom ih je prilikom prisilio da stanu uza zid te kuće i sa ciljem zastrašivanja ispalio više hitaca oko njihovih glava.

Protiv osumnjičenih je po dovršetku kriminalističkog istraživanja podnijeta kaznena prijava Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku zbog postojanja osnova sumnje da su počinili kaznena djela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva iz čl. 120. st. 1. Osnovnog krivičnog zakona RH.

ӿ ӿ ӿ

Unatoč objektivnim poteškoćama koje se javljaju prilikom istraživanja kaznenih djela ratnih zločina, prvenstveno u smislu proteka vremena od trenutka počinjenja zločina, Ministarstvo unutarnjih poslova i dalje će ustrajati u identificiranju počinitelja i kaznenom procesuiranju odgovornih.

Rješavanje ratnih zločina jedan je od prioriteta s obzirom na njihovu težinu i značaj, ali prvenstveno osjećaj nepravde obitelji žrtava.

Radom i dosadašnjim analizama Radne skupine, pored intenziviranja kriminalističkih istraživanja, uočena je i manjkava prijašnja komunikacija s obiteljima žrtava i svjedocima tih događaja, kao i manjkava te loša prijašnja koordiniranost s drugim tijelima čiji je rad važan za kvalitetno procesuiranje djela ratnih zločina.

Zbog kvalitetnijeg rada po pitanju rasvjetljavanja ratnih zločina Ministarstvo unutarnjih poslova planira premještanje Radne skupine u Vukovar, sistematiziranje novih radnih mjesta uz povećanje broj specijaliziranih policijskih službenika na liniji rada ratnih zločina te funkcionalno objedinjavanje odjela ratnih zločina policijskih uprava koji se sada nalaze pod regionalnim centrom za istraživanje ratnih zločina Osijek, a što će poboljšati i ubrzati rad po ovom prioritetu našeg rada te su u tom smislu već poduzeti koraci.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 10:28