ZAGREB - Hrvatske željeznice kao jedan od najvećih državnih gubitaša, koji su porezni obveznici ove godine subvencionirali s 1,4 milijarde kuna, a u 2010. dat će im još 1,23 milijarde kuna, svoje će zaposlene ove godine nagraditi sa 2000 kuna božićnice. Tvrde da je u stvari riječ o štednji jer bi božićnice prema kolektivnom ugovoru trebale biti 500 kuna veće.
Istovremeno, zaposleni u privatnoj tvrtki Pastor zbog krize već rade skraćeno i imaju do 20 posto manje plaće, pa će im poslodavac teškom mukom osigurati božićnicu od 500 kuna u bonovima. Slika je to dvije Hrvatske u krizi: jedne koja živi na državnim jaslama i druge koja se bori za opstanak na nemilosrdnom tržištu dodatno pogođenom recesijom.
Ne pristaju na 500 kuna
Većina zaposlenih u privatnom sektoru ove će godine za blagdane ostati praznih džepova. S druge strane, većina poduzeća u državnom vlasništvu, iako su mnogi od njih gubitaši, isplatit će božićnice i veće od 3000 kuna. Oko 245.000 zaposlenih u javnim i državnim službama inzistira na božićnici koja bi prema kolektivnom ugovoru trebala iznositi 1250 kuna i ne pristaju na ponuđenih 500 kuna. Ako Vlada hitno ne osigura više od 300 milijuna kuna, sindikati prijete tužbama.
- Potpuno je nemoralno i perverzno da se svim zaposlenima u Hrvatskoj uvede krizni porez, a da se onda zaposlenima u javnom i državnom sektoru dijele božićnice koje se financiraju iz tog kriznog poreza. Plaće u javnom sektoru u krizi nisu smanjene, a u privatnom jesu - poručuje Domagoj Ivan Milošević, predsjednik Uprave tvrtke Pastor.
Podsjeća da je u Hrvatskoj do sada kriza “pomela” 50.000 radnih mjesta, a bez posla bi moglo ostati još toliko u sljedećoj godini. Posebno apsurdnim smatra isplatu božićnica u javnim poduzećima koja posluju s gubitkom. Država je samo ove godine tim istim javnim poduzećima isplatila 2,2 milijarde kuna subvencija.
Uz HŽ, božićnicu od 1000 kuna dobit će i zaposlenici Hrvatske pošte koja je lani poslovala sa 50 milijuna kuna gubitka. Aferama potreseni HEP u kojem je novac “curio” na sve strane također će isplatiti božićnice od 1550 kuna. Božićnice se isplaćuju i u Croatia osiguranju, i to od 3500 kuna bruto, od čega 500 kuna u bonovima, kao i u Janafu.
To je suluda situacija
U svim javnim poduzećima izgovor je isti: obvezni su isplatiti božićnice ugovorene kolektivnim ugovorima. Među rijetkim javnim poduzećima koja neće isplatiti božićnicu je Croatia Airlines koji je prošlu godinu zaključio gubitkom većim od 89,1 milijun kuna.
- To je suludo. U svim razvijenim tržišnim gospodarstvima, kad nezaposlenost dosegne 16 posto, sindikati trebaju biti zahvalni za svako spašeno radno mjesto, a ne tražiti 13. plaću. Kod nas će uskoro biti 17 posto nezaposlenih, a sindikati traže isplatu božićnica - kaže neovisni ekonomist Ante Babić.
Po njegovu mišljenju, zaposleni u državnim i javnim službama ove godine ne bi trebali dobiti božićnicu.
Kako se Šuker ponaša
Pitanje božićnice u javnim i državnim službama otvorio je još prije nekoliko mjeseci ministar financija Ivan Šuker najavom da ove godine mogu računati na najviše 500 kuna. Kada je to ponovio u petak na sastanku sa sindikalcima, izazvao je njihov bijes i najavu tužbi. Sindikati javnih službi jučer su od premijerke Jadranke Kosor zatražili i njegovu ostavku.
- To nisu bili pregovori nego ultimatum jer nam je rekao da možemo dobiti 500 kuna božićnice, a da iduće godine nema ni božićnice niti regresa. Štoviše, poručio nam je i da zaboravimo na ljetošnji sporazum koji bi trebao osigurati rast plaća kad gospodarstvo izađe iz krize.
Da zna kako se ministar Šuker ponaša na sastanku, uvjerena sam da premijerka ne bi stala iza njega - kaže Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva. Premijerka Kosor je za dogovor sa sindikatima o božićnici u manjem iznosu od dogovorenih 1250 kuna. Još jučer je naložila Ministarstvu financija da pronađe model isplate.
Razgovor sa sindikatima
- O isplati božićnica djelatnicima javnih služni razgovarat ćemo sa sindikatima, a moj će prijedlog biti - kompromis. U ovom trenutku ne možemo isplatiti puni iznos božićnica. Nije to ničiji hir nego činjenica. Tražit ću ujednačavanje božićnica u javnim poduzećima jer ima i onih koji namjeravaju isplatiti goleme iznose. Mora postojati ravnoteža za sve - rekla je premijerka u Splitu.
Privatna poduzeća: dm daje 7300 kuna za božićnicu
U privatnom sektoru najveću božićnicu ove godine isplaćuje lanac drogerija dm koji će zaposlenima za Božić isplatiti 14. plaću u prosječnom iznosu od 7300 kuna neto. Božićnice će isplatiti i velike uspješne tvrtke poput Atlantic grupe, gdje će svaki zaposleni dobiti 1500 kuna - dio u gotovini, a dio u bonu. U Agrokoru, pak, kažu da su svojim radnicima, u skladu s kolektivnim ugovorom, isplatili božićnice od 1500 kuna, kao i dar za djecu od 600 kuna.
Većina ostalih tvrtki koje isplaćuju božićnice radnicima će podijeliti bonove.
Sindikati: Šuker postao kao Sanader
Zategnuti odnosi na relaciji sindikati - ministar financija Ivan Šuker traju još od posljednjih pregovora o plaćama. Sindikalci su jučer zbog “svinjarije” ministra Šukera zatražili njegovu ostavku i poručili da se ponaša kao Sanader.
- On ne poštuje socijalni dijalog niti ima političke kulture, a naposljetku, nedostaje mu i kućnog odgoja, Šuker ne može obavljati ovu dužnost - poručio je jučer sindikalac Vilim Ribić koji se i na posljednjem sastanku “zakačio” s ministrom Šukerom. Prepirali su se, tvrde sudionici sastanka, trebaju li se oslovljavati s “ti” ili “vi”. Državni tajnici inzistirali su da se sindikalci Šukeru obraćaju s “potpredsjedniče Vlade”, a ne više samo s “ministre financija”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....