Revizija invalidskih mirovina, koju je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić pompozno najavio početkom prošle godine, baš i ne daje takve rezultate.
U nešto maje od dvije godine, prema podacima koje smo dobili od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, od ukupno 313 tisuća ljudi u invalidskoj penziji na reviziju je dosada poslano njih 550, a nepravilnosti su utvrđene u 51 slučaju zbog čega su mirovine smanjene ili oduzete.
Statistika
- Od ukupno 550 predmeta postupak je završen u 415 predmeta. Od navedenog broja u 51 predmetu je utvrđeno smanjenje ili gubitak prava i traje žalbeni postupak. U 135 predmeta postupak je u tijeku - odgovorili su iz HZMO-a na naš upit.
Budući da se ministar Mrsić nedavno i na sastanku ministra rada zemalja članica EU pohvalio da smo smanjili broj invalidskih i prijevremenih mirovina zanimalo nas je koliko je smanjenje invalidskih mirovina posljedica lova na takve lažne mirovine s kojima je Mrsić najavio oštar obračun početkom prošle godine.
Uvođenje reda
Upravo naime, na uvođenju reda u prijevremene i invalidske mirovine Mrsić temelji svoje argumente kojim će pred Europskom komisijom braniti naše planove da granicu za odlazak u mirovinu na 67 godina počnemo pomicati od 2031., a ne znatno ranije kao što traži EK. A koje će mirovine na reviziju u HZMO-u odlučuju na osnovu anonimnih ili potpisanih prijava od građana ili tvrtki, zatim odabiru one kod kojih je postupak za dobivanje rješenja o mirovini trajao kratko, ali i one za koje već postoje sudske presude.
Koliko je umirovljenika u konačnici izgubilo invalidsku mirovinu jer je utvrđeno da su do nje došli muljanjem, podmićivanjem i izigravanjem zakona u HZMO-u još uvijek ne znaju.
- Konačni ishod u ovom 51 predmetu gdje je utvrđeno smanjenje ili gubitak prava na mirovinu biti će poznat po završetku žalbenog postupka - kažu u HZMO-u. No, napominju, u svim predmetima u kojima se nakon provedenog nadzora ili kaznenim postupcima pred sudovima utvrde nepravlinosti HZMO će ukinuti ili poništiti rješenje o mirovini te pokrenuti postupak kojim će zatražiti vraćanje nepripadno isplaćenih primanja. - Ukoliko se nadzorom utvrdi da nepravilnosti u pojedinom predmetu imaju obilježja kaznenog djela podnosi se prijava MUP-u ili nadležnom DORH-u - najavljuju iz Zavoda. Početkom prošle godine, potaknut slučajem Rubala, Mrsić je najavio rat s onima koji su do invalidske mirovine došli zlouporabama zakona.
Slučaj ‘Rubala’
- Naš je cilj da Rubale nestanu iz mirovinskog sustava - rekao je tada Mrsić. A da smo itekako imali još Rubala najbolje govori podatak prema kojem je Hrvatska jedna od zemalja s najvećim udjelom invalidskih u ukupnom broju mirovina - 26 posto, dok je europski prosjek, između 15 i 20 posto.
Budući da je takva situacija neodrživa Vlada i resorno ministarstvo donijeli su niz mjera kojima je cilj ukinuti lažne mirovine, ali i spriječiti zlouporabe kod budućih invalidskih umirovljenja. Tako je lani donesena posebna Uredbu kojom se omogućava stavljanje izvan snage rješenja o invalidskim mirovinama ukoliko se posumnja da su dobivene protuzakonito. Osnovan je i tzv. CSI za mirovine, poseban ured unutar ministarstva rada koji od ožujka 2013. obavlja reviziju ili završnu kontrolu nalaza i mišljenja o invalidskim mirovinama umjesto dotadašnjeg Povjerenstva HZMO-a.
Zabrana isplate
Uredbom je osigurano da se u slučaju sumnje može i obustaviti isplatu mirovine, do revizije koja će utvrditi pravo stanje stvari. S radom je 1. siječnja ove godine počeo Centar za medicinska vještačenja u kojem su objedinjeni svi vještaci koji rade u HZMO-u.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....