Ivan Pavelić, predsjednik Uprave Hrvatskih šuma koji je prihvatio sporazumni raskid ugovora, s novinarom Magazina Zlatkom Šimićem govorio je o svojim bonusima.
1. U srijedu je postignut dogovor i odluka o sporazumnom raskidu vašeg ugovora na mjesto predsjednika Uprave Hrvatskih šuma. Kako vam je ministar obrazložio razloge smjene?
- Mi nismo smijenjeni, nego smo se sporazumno dogovorili oko prekida radnog odnosa. Ako se naši ugovori o radu ne bi raskidali, tada ministar ne bi mogao raspisati natječaj za izbor nove Uprave. Naime, Uprava u Hrvatskim šumama nema mandat, nego ugovori traju do opoziva ili sporazumnog raskida. Dakle, smatramo kako svaki ministar ima pravo birati uprave poduzeća koje su u njegovom resoru te je to bio osnovni razlog pristanka na sporazumni raskid radnog odnosa. A ako mi mislimo da možemo biti dio te ekipe, tko nam brani da se javimo na natječaj?!
2. Ministar Tolušić kaže da nema namjeru isplatiti ni otpremnine ni višemilijunske bonuse, jer to nije moralno. Što vi mislite o toj moralnoj dimenziji?
- Otpremninu, za razliku od prethodne Uprave, kao ni životno osiguranje, nismo ni imali ugovoreno, pa nam je ni ne može platiti. Moralnost je dosta ‘rastezljiv’ pojam koji ljudi, ako nije jasno napisano što je to, koriste na način kako im kada odgovara. Mislim da je jako moralno da se ispune sve uzance ugovora. Dapače, mislim da ne bi bilo zakonito da se to ne dogodi.
3. Zakonito da, ali moralno?
- Je li bonus moralno ugovarati? Pa sve ovisi o ciljevima što se želi postići. Ako se želi postići atmosfera ‘plutanja’, gdje se zaista ništa bitno neće promijeniti u načinu vođenja poduzeća, tada ne treba ugovarati bonuse. Međutim, želi li se postići bolje poslovanje, tada se svakako treba ugovarati bonus koji ovisi o uspješnosti realizacije tog cilja. Bilo koji privatni vlasnik bi vrlo brzo pristao na značajno veći postotak bonusa ako bi mu netko omogućio da bez dodatnih ulaganja ostvari veću dobit. To vam je kao i pitanje - biste li vi prihvatili veću plaću, a da radite isti posao?
4. Neki danas pristaju i za manju plaću i veći posao. Nego, nedavno ste ponovili da razmišljate hoćete li uzeti bonus. Jeste li odlučili?
- Mi smo u mirnom postupku podnijeli zahtjev prijašnjem ministru Romiću, međutim, on se nije očitovao. Tada smo ostvarivanje svojih ugovornih prava potražili putem suda, jer je prijetila zastara. Sve dok nam nije isplaćen nikakav novac, postoji mogućnost dogovora.
5. Koliki je to sada iznos? Kad smo ljetos razgovarali, vaš bonus bio je 2,2 milijuna kuna, a u međuvremenu zbog dobrog poslovanja imate pravo i na bonus za ovu godinu od milijun kuna. Je li to točan izračun?
- Moram priznati ne znam točan iznos, jer to za nas vodi odvjetničko društvo. Što se tiče bonusa za ovu godinu, on će ovisiti o rezultatu, a rezultat će se moći konstatirati tek istekom godine. Imamo tek rezultate za prvih 10 mjeseci, s tim da se ti rezultati mogu mijenjati do kraja kalendarske godine. Mi smo mogli biti opozvani prije isteka listopada te tada ne bismo ostvarivali pravo na bonus za 2016. godinu.
6. Ako nije poslovna tajna, zanima me što planirate s tim novcem. Sada imate, recimo, čak i previše novca za vilu u Zagrebu koju za 2,5 milijuna kuna prodaje bivši ministar Jakovina koji vam je i omogućio tako izdašne bonuse. Jeste li zainteresirani za tu investiciju?
- Što se tiče prodaje, odnosno kupnje kuće, nemam za time potrebu, jer imam riješeno stambeno pitanje.
7. Mislim, da mu vratite za tu uslugu?
- Prije svega mislim da nam nije ministar Jakovina omogućio, kako vi kažete, ‘izdašne’ bonuse. Smatram da smo si svojim radom omogućili bonuse, jer da smo radili potpuno isto kao i prošla Uprava, tada bismo imali 0 (nula) bonusa.
8. U kakvim ste sada odnosima s Jakovinom, kada ste obojica bivši, a njega već okaljavaju njegovi sadašnji stranački drugovi?
- Nismo komunicirali od dana kada je Jakovina dao televizijski intervju na tu temu.
9. Možda bi bilo bolje da ste nabili gubitke kao vaši prethodnici. Pitanje je jeste li namjerno pumpali dobit?
- Rezultati nisu napumpani, kako vi to kažete, nego su realni, a kao dokaz tome je izvještaj revizije koji potvrđuje da su financijska izvješća realna i prikazuju stvarno stanje u poduzeću. Još smo više “zaoštrili” kriterije u financijskim izvješćima i povećali rezervacije za oko 150 milijuna kuna. Taj iznos predstavlja zaradu koju je poduzeće ostvarilo i to se još dodatno moglo staviti u prihode i povećati rezultat. Sindikati, kada bi htjeli, lako mogu dobiti objašnjenje o tome jesu li financijska izvješća točna i istinita.
10. Ali ovdje je riječ o državnom poduzeću?
- To što se ovdje radi o državnom poduzeću, ništa ne mijenja na stvari, jer poslovanje poduzeća se mjeri kroz uspješnost bez obzira na vlasništvo. Ministarstvo financija dobilo oko 300 milijuna kuna više iz Hrvatskih šuma nego za isto vrijeme upravljanja poduzećem prethodne Uprave.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....