Zašto je bivši predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Ivan Pavelić potpisao ugovor o prodaji šljunka iz eksploatacijskog polja Žljebic pokraj Koprivnice tvrtki Izgradnje Mida po cijeni od 15 kuna po kubiku, iako u cjeniku Hrvatskih šuma stoji cijena od 30 kuna po kubnom metru?
Ovo pitanje, koje je postavljeno u posljednjem broju tjednika Nacional, tim je zanimljivije jer je taj šljunak druga državna tvrtka, HŽ Infrastruktura, upotrijebila za potrebe gradnje pruge Dugo Selo - Križevci nakon što ga je platila četiri puta više, 60 kuna po kubiku. Riječ je o ukupno oko 400 tisuća kubika šljunka koje je, kako se spominje u tekstu, tvrtka Izgradnja Mida kupila od HŠ-a za šest milijuna kuna, a prodala HŽ-u za 24 milijuna kuna.
Nije čista sirovina
Tako se čini da je Pavelić šljunak prodao za šest, iako je trebao za dvanaest milijuna kuna, a da ga je tvrtka Mida na kraju prodala za 18 milijuna kuna više nego što ga je kupila. Na gubitku su tako svi, od Hrvatskih šuma do druge državne tvrtke - HŽ Infrastrukture.
- Ovo se zbivalo prije mojeg mandata kao ministra poljoprivrede i nisam upoznat s detaljima te priče, ali radi sličnih dvojbenih odluka poput ove smijenio sam cijelu Upravu Hrvatskih šuma - rekao nam je ministar Tomislav Tolušić.
No, nedavno smijenjeni šef HŠ-a Ivan Pavelić tvrdi da je u ovom slučaju došlo do pogrešne interpretacije podataka te da baš ničeg sumnjivog nema u slučaju prodaje šljunka iz Žljebica. Pavelić, naime, objašnjava kako je točno da je cijena šljunka 30 kuna po kubiku, no to se odnosi isključivo na čisti šljunak bez ikakvih primjesa.
- Naime, objašnjenje o isplativosti prodaje koje su meni dale stručne službe glasi: mi smo prodavali šljunak s primjesom zemlje, koje se sastoji od izračuna cijene za čisti šljunak od 30 kn i cijene za zemlju od 5 kn po m3. Kada bi udio zemlje bio 50%, cijena po cjeniku bila bi 17,50 kn po m3. Procjena stručnih službi je da je udio zemlje i veći od 50% te da bi početna cijena od 15 kn za m3 pokriva sve troškove vađenja i eksploatacije šljunka s primjesama zemlje - kaže Pavelić. Slično su istaknuli i iz HŠ-a rekavši kako se ovdje radi o prodaji šljunka najniže kvalitete, s primjesama ilovače.
Pogodovanje?
Posebno je pitanje zašto je taj šljunak, koji je tvrtka Izgradnja Mida kupila za šest, naposljetku prodan HŽ Infrastrukturi za 24 milijuna kuna, odnosno po cijeni od 60 kuna po kubiku. Pavelić kaže kako Uprava HŠ-a na to nikako nije mogla utjecati niti su s tom kupoprodajom imali veze.
Javni natječaj
- Hrvatske šume su u ovom slučaju prodavatelj i mi ne možemo nekoga ‘nagovoriti’ da kupi. HŽ infrastruktura je ta koja odlučuje želi li ili ne želi kupiti šljunak s primjesom zemlje od Hrvatskih šuma. Koliko je meni poznato, HŽ infrastruktura je raspisala natječaj (na koji mi niti želimo niti možemo utjecati) za radove na gradnji pruge Dugo Selo - Križevci i ti su radovi u sebi sadržavali i dobavu i ugradnju takvog materijala. Dakle, mogući kupac je onaj tko je dobio natječaj, a ne HŽ infrastruktura. Ne znam tko je dobio natječaj, ali taj koji je dobio je u svojem natječaju stavio cijene po kojima će zaračunati troškove za šljunak. Ako šljunak s primjesama zemlje zadovoljava standarde gradnje pruge, oni vjerojatno mogu i takav šljunak ugraditi - kaže Pavelić, objašnjavajući tako kako ni HŽ nije bio izravan kupac materijala, već su oni samo investitor u projekt, a izvođač radova je taj koji kupuje potreban materijal.
- Kada se raspiše javni poziv za kupovinu, tada se ne može pogodovati nikome jer jedini kriterij u javnom pozivu je cijena. Ovaj posao je napravljen tako da je raspisan javni poziv za kupnju materijala i svatko tko je zainteresiran je mogao kupiti taj materijal, odnosno ponuditi cijenu, za koju on smatra da je korektna, a koja mora biti veća od početne cijene - kaže Pavelić.
“Mi smo tu još i dobro zaradili”
- Hrvatske šume imaju 13 kamenoloma i u pravilu ih koriste za svoje potrebe, ali višak materijala se prodaje na tržištu. Naši izračuni o prodajnoj cijeni govore kako smo na tom poslu zaradili. Ukupni trošak koji imamo na konkretnom poslu je 8,38 kn po m3, a sastoji se od troška bagera 2795 kn/dan, utovarivača 2311 kn/dan, 2 kn po m3 trošak koncesijske naknade. Troškovi bagera i utovarivača su s ukupnim troškovima (vozač, gorivo, servisi…) i rađeni na kapacitetu od 1000 m3 dnevno, kakav ugovor je i zaključen s kupcem - kaže Pavelić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....