Ovo je oružje kojim smo se branili, na samom početku Domovinskog rata , kada je zbog međunarodnog embarga bilo nemoguće kupiti strano oružje, a velikosrpska agresija bila je u punom jeku.
Proizvodili smo ga stoga gotovo potajno u brodogradilištima, podrumima zagrebačkih tvrtki i alatnicama tvornica u Slavoniji. Često je bilo neprecizno ili nesigurno, izrađeno u malim serijama, a dio nikada nije dozvoljen za službenu upotrebu.
Što prije do bojišnice
Najvažnije je bilo da se brzo proizvede i što prije stigne u ruke branitelja na prvoj crti bojišnice.
U samim počecima rata ovo je gotovo “kućno” oružje obavilo natježi dio posla, prije nego što je hrvatska vojska uspjela stati na noge.
Riječ je o strojnicama Zagi, Jelen, Šokac, Crogar i mnogim drugima koje se od jučer besplatno mogu razgledati u Muzeju policije u Savskoj ulici br. 39 u Zagrebu. Izložba vatrenog oružja, pušaka, snajpera i pištolja iz zbirke Muzeja trajat će do 5. svibnja, a uz perjanicu izložbe - oružja iz vlastite proizvodnje iz Domovinskog rata, posjetitelji mogu razgledati i ostalo popularno oružje iz prošlog stoljeća, te “sobu s ubjostvom” u kojoj će doznati kako izgleda mjesto zločina nakon što ga obrade policijski istražitelji i forenzičari.
Majstor iz Trogira
Zanimljivo, dio eksponata za ovu izložbu, kako je objasnio voditelj Muzeja Željko Jamičić, dobavljen je raznim akcijama u kojima je policija od građana prikupljala oružje zaostalo iz rata. I dok je, primjerice, u samo godinu dana uništeno više od 30 tisuća komada oružja, ono posebno i najzanimljivije ostavljeno je za Muzej policije.
Među tim oružjem je i Vila Velebita koju je osmislio i u brodogradilištu Mosor u Trogiru 1991. godine dao u proizvodnju tada tek 23-godišnji majstor Juraj Đelalija.
Vila, Zagi, Šokac...
Riječ je o strojnici Luger kalibra 7,62x25 mm i 9x19 mm koja je upotrijebljena na drniškoj i livanjskoj bojišnici. Jedna je Vila Velebita bez serijskog broja poklonjena pokojnom predsjedniku države dr. Franji Tuđmanu, a prvi proizvedeni primjerak pod brojem 001 može se vidjeti na ovoj izložbi.
Iste je godine u pogonu zagrebačke tvrtke Likaweld na zagrebačkoj Martinovki napravljen prototip strojnice Zagi sa spremnikom za 32 metka. U početku je postojala bojazan od njene upotrebe zbog dvojbenih idejnih rješenja koja su otežavala učinkovito gađanje i mogla dovesti do toga da eksplodira u rukama. No, ispostavilo se da je Zagi, ako se uredno održavao, radio bez zastoja.
Uz Zagija je bila popularna i strojnica Šokac sa 25 metaka koja je proizvedena u 6830 komada u pogonima tvornice “Đuro Đaković” u Slavonskom Brodu. Prvi rafali iz Šokca su, kažu upućeni, ispaljeni 15. kolovoza 1991., a branitelji su je dočekali s oduševljenjem. Svakoga su dana s prve crte bojišta slali primjedbe u tvornicu, a stručnjaci su u Đakoviću po njima usavršavali Šokca. Strojnica je bila kopija njemačke strojnice MP 40 iz 2. svjetskog rata. Zanimljivo, bila je čak i prebrza, okvir bi ispraznila u dvije sekunde.
Bubanj iz Turopolja
U Muzeju je izložen primjerak Šokca u poklon-kutiji s remenjem i prigušivačem na kojem je ugravirano ime Ivo Krištić. Riječ je donatoru koji je pomogao obrani zemlje pa je Alatnica “Đuro Đaković” ovim primjerkom njemu i sličnima izrazila zahvalnost.
Zanimljivu povijest ima i strojnica Jelen koja zbog bubnjastog spremnika za metke podsjeća na mafijaško oružje. Jelen je proziveden u Turopolju. Riječ je o kopiji ruske strojnice OOŠ 41 Špagin koja se koristila u 2. svj. ratu. Zbog robusnog izgleda i teškog kundaka, Jelen je u početku bio nezgrapan i težak. Premijeru je doživio na smotri specijalaca u Sisku 18. siječnja 1992. Izložba u Muzeju policije besplatna je za sve posjetitelje i trajat će do 5. svibnja. Deset posjetitelja koji posjeduju oružni list nagrađeno je pucanjem iz pištolja HS 9mm u streljani streljačkog kluba Las u Zagrebu. Muzej je otvoren od 8 do 16 sati, a subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....