Premijer Andrej Plenković vezano za migrantsku krizu na tursko-grčkoj granici danas je u Puli kazao da je Hrvatska cijelo vrijeme u kontaktu s čelnicima europskih institucija te bugarskim i grčkim premijerom.
- Trebao bi biti zajednički odgovor Europske unije na ovu novonastalu situaciju, te prije svega treba nastaviti dogovor s Turskom. Trebamo obnoviti dogovor, odnosno sporazum-aranžman koji smo imali s Turskom proteklih godina, gdje je Unija izdvojila 6 milijardi eura za financiranje brojnih izbjeglica i migranata koji su bili na turskom teritoriju. Taj je dogovor praktički jamstvo sigurnosti za cijelu EU, a prije svega za Grčku i Bugarsku.
Dodao je i da aktualna grčka vlast neće voditi politiku bivše Tsiprasove vlade te da neće otvoriti svoje granice.
Na pitanje novinara hoće li dobiti suglasnost predsjednika Zorana Milanovića za slanje hrvatske vojske na granice, ako to bude potrebno, budući da aktualni predsjednik nije zastupao slanje vojske na granice te je kao premijer dozvolio propuštanje migranata, Plenković je kazao da su se okolnosti u odnosu na 2015. i 2016. promijenile.
- Ta je politika gotova. Jača se kontrola vanjskih granica, sprječavaju se nezakonite migracije i to hrvatska Vlada radi kroz policiju koja ima dominantnu zadaću čuvanja hrvatskog teritorija. Imamo 6.500 hrvatskih policajaca na granici. Apsorbirali smo 270 milijuna eura europskih fondova za jačanje naše spremnosti za Schengen i na tom tragu ćemo nastaviti.
U ovom trenutku to nije na dnevnom redu, a ako se promijene okolnosti, možemo razmisliti i o tome. Pozicija Vlade je da granice prije svega čuva policija, a ako dođe do izvanrednih okolnosti razgovarat ćemo i o ovakvim okolnostima, zaključio je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....