Mali Ante Mikulić (6) iz Slavonskog Broda ne odustaje. Iako ga mama Marica Đogaš Mikulić danas, po kiši, nije dovela sa sobom, ona je došla u Zagreb i sa Suzanom Rešetar, predsjednicom Udruge Sjena, te drugim roditeljima djece s teškoćama pričekala ministra zdravstva Vilija Beroša pred zgradom u kojoj je održana sjednica Vlade i predala mu dvije kutije s 3600 potpisa prikupljenih u samo tri dana u znak podrške Anti i još 24.000 djece s teškoćama koji ne mogu ostvariti rehabilitaciju.
Podsjetimo, Ante boluje od rijetkog genetskog poremećaja - sindroma Cornelije de Lange (CdLS). Rođen je bez šaka, a u dobi od šest godina ne govori i ne hoda. Iako mu zakonski pripada cijeli niz terapija, u stvarnosti mu je sustav zdravstva osiguravao rehabilitaciju jednom tjedno, a ove jeseni i to mu je prepolovljeno na dvaput mjesečno po pola sata.
- Kao majka djeteta s teškoćama, nikad nisam mislila da ću morati na ovaj način tražiti prava za svoje dijete. Ante je samo jedno od djece s teškoćama, koje je sada u fokusu javnosti, pri čemu se vidi apsurdan pristup naše države prema djeci s teškoćama vezano za rehabilitaciju i habilitaciju naše djece - poručila je Antina mama, koja je prije dva tjedna s Antom bila i u Ministarstvu zdravstva, ali ih Beroš nije primio jer je bio odsutan. Njegove suradnice obećale su riješiti situaciju, no ništa se nije pokrenulo, pa je Udruga Sjena prije tri dana pokrenula peticiju, koja je otvorena i dalje, a možete je potpisati OVDJE.
- Možda vi mislite da ne znam sve detalje koji se odnose na specifičan slučaj, no znam. Znamo što nam je raditi i izvijestit ćemo vas o svemu što smo napravili - poručio im je ministar.
Predsjednica Udruge Suzana Rešetar ukazala mu je na to da više od 24.000 djece s teškoćama u razvoju nema sustavnu rehabilitaciju ni u zdravstvenom sektoru ni u sustavu socijale, na što je Beroš odgovorio da on to jako dobro zna.
- Činjenica je da se država dosad nije dobro brinula o toj djeci, no molim vas da pogledate posljednje izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji upravo na primarnu razinu zdravstvene zaštite uvode i ranu intervenciju, terapije, edukacijske rehabilitatore i logopede. To je ono što Vlada radi, a ovih smo dana uputili dopis županiji da evaluira potrebe jer je županija ta koja ima ustavnu ovlast brinuti se o primarnoj zdravstvenoj zaštiti - rekao je Beroš.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....