PORUKA VLADI

Sindikati: Štrajk 250.000 Hrvata je moguć još ove godine. Ali prvo idemo u prosvjed koji će se zvati ‘AP‘, evo zašto!

Prema riječima predsjednice SHU Sanje Šprem, spremnost za sudjelovanje u štrajku izrazilo je 78,53 posto članova
 Ranko Šuvar/Cropix

Prosvjed zaposlenika u obrazovanju i znanosti zbog nezadovoljstva koeficijentima i uredbom o ocjenjivanju zaposlenika je sigurna stvar, kažu organizatori prosvjeda 14. prosinca - Školski sindikat Preporod, Sindikat znanosti i visokog obrazovanja te Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama.

S druge strane, štrajk zbog nove osnovice za izračun plaća je sve izgledniji, ali ne samo učitelja i nastavnika, već javnih službi koje obuhvaćaju gotovo 250 tisuća djelatnika.

Kako kažu u sindikatima, hoće li doći do štrajka ovisi o tomu s kakvom će ponudom ovih dana izaći Vlada.

Sindikati traže rast osnovice od četiri posto s 1. siječnja, plus dodatnih četiri posto od 1. travnja; topli obrok od 50 eura te povećanje dodataka za noćni rad s 40 na 50 posto.

Realan pad

Zadnja ponuda Vlade, koju su sindikati odbili, bila je rast osnovice dva plus dva, od 1. ožujka, odnosno od 1. rujna 2025. Takvom Vladinom ponudom, osnovica koja sada iznosi 947,18 eura u idućoj bi godini dosegla nešto više od 985 eura.

Ukupan fiskalni učinak takve ponude iznosi 215 milijuna eura, no sindikati traže više.

- Postoji rast plaća, ali u 2025. mi imamo realan pad vrijednosti naše plaće. Povećanjem dva plus dva posto je prosječno na razini cijele 2025. dva posto, a inflacija će rasti 2,7 posto. Dakle, to je realan pad od 0,7 posto, kaže Matija Kroflin iz Sindikata znanosti i visokog obrazovanja, uz komentar kako realan pad plaća za 250 tisuća ljudi sigurno neće dovesti do uravnoteženog proračuna.

Ne dođe li do dogovora s Vladom, sindikati javnih službi kreću u postupak mirenja (propisani rok je pet dana) kao preduvjet za organizaciju zakonitog štrajka. U tom slučaju, po jednoj varijanti, štrajk je moguće organizirati još ove godine, bez obzira na to što 20. prosinca u školama završava prvo polugodište i počinju praznici.

Po drugoj varijanti, u slučaju da dođe do rastezanja s datumom idućeg pregovaračkog sastanka, štrajk se prelijeva na iduću godinu.

- Tijekom zimskih praznika mi u obrazovanju nismo opasni jer ne možemo napraviti pritisak. Teško da će ostali ići bez nas, mi smo ipak najjača snaga, procjenjuje Sebastijan Troskot iz Školskog sindikata Preporod.

U najvećem sindikatu javnih službi, Sindikatu hrvatskih učitelja (SHU), u srijedu dovršavaju postupak izjašnjavanja članstva o spremnosti na štrajk.

Prema riječima predsjednice SHU Sanje Šprem, do 14,30 sati spremnost za sudjelovanje u štrajku izrazilo je 78,53 posto članova, njih 7,11 posto nije za štrajk, a 14,36 posto ih se još nije izjasnilo.

image

Sanja Šprem

Goran Mehkek/Cropix

Sve je moguće

U drugim sindikatima javnih službi kažu: - Štrajk je itekako moguć još ove godine, čak i u tjednu nakon prosvjeda 14. prosinca.

Po Kroflinovim riječima, zasad je sve još neizvjesno – moguće je da se sve skupa razvuče na mjesec i više dana, a moguće je i to da će sindikati idućeg tjedna morati početi s pripremama pokretanja sustava.

Sindikati ne žele pristati da noćna smjena bude plaćena manje od rada nedjeljom, te traže povećanje dodatka za noćni rad s 40 na 50 posto. Traže i priznanje novog prava, topli obrok, za koji bi po zadnjem zahtjevu sindikata trebalo iznositi 35 centi po satu, odnosno mjesečno 61,06 eura.

Prema izvještaju objavljenom na stranicama Preporoda, čelnica Sindikata socijalne skrbi Jadranka Dimić na zadnjim je pregovorima izjavila: - Zašto zaposlenici u HP-u imaju topli obrok, a ne bi ga imala medicinska sestra ili njegovateljica? Nije u redu da tamo gdje je država gazda jedni dobivaju, a drugi ne!

Vladina pak strana smatra da su korektno otvorili tri fronte – koeficijente, TKU i GKU, te da pregovaraju u dobroj volji, dok sindikati provode izjašnjavanje o štrajku i najavljuju prosvjed. U Vladi smatraju kako to nije korektno jer se akcije rade s predumišljajem. Od sindikata očekuju da smanje svoje apetite.

‘Tajming‘ štrajka

- Prosvjed, za razliku od štrajka, nema ograničenja. Štrajkati možemo samo oko onoga oko čega kolektivno pregovaramo. Što se tiče "tajminga" štrajka, on je samo dijelom u rukama sindikalne strane. Vlada može pomicati svoju ponudu i tako nas zavlačiti u smislu štrajka. Čak i kada se stvore uvjeti za štrajk, treba provesti mirenje. Kako sada stvari stoje, štrajk je nemoguće organizirati prije prosvjeda 14. prosinca, zamislivo je da bude u tjednu kasnije. No to će ovisiti o tome kako će se odvijati pregovori, objašnjava šef Preporoda Željko Stipić.

image

Željko Stipić

Josip Bandic/Cropix

Pretpostavka je da će Vlada korigirati svoju ponudu, a tada sindikati moraju donijeti odluku o prihvaćanju ili ne na svojim tijelima. To je postupak na kojem se gubi dan do tri. Zato Stipić kaže - zakonit štrajk je procedura.

Potvrđuje kako će u organizaciju prosvjeda ovoga puta ući tri sindikata obrazovanja i znanosti, a akcija će se zvati "AP", odnosno - "Adventski prosvjed".

Vladina strana zasad ne želi uvoditi nova materijalna prava, tako ni topli obrok.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 14:46