KRIZNI STOŽER

Za koje kronične bolesnike je nova gripa najopasnija?

Sanja, Varaždin: Užasavam se svinjske gripe zato što bolujem od kronične astme, a sada sam i u 32. tjednu uredne trudnoće. Bez obzira na to što su trudnice u rizičnoj skupini, bojim se cijepiti protiv svinjske gripe jer nigdje nije dokazano da to cjepivo, kao i uzimanje Tamiflua u trudnoći neće imati neželjene nuspojave na dijete.

dr. Dubravka Pelicarić,pulmologinja: Cijepljenje je najučinkovitiji postupak u sprečavanju influence, i sezonske i pandemijske. Prioritet u cijepljenju pandemijskim cjepivom imaju mala djeca, trudnice, imunokompromitirane osobe te bolesnici s kroničim bolestima.Oseltamivir (Tamiflu) skraćuje trajanje bolesti i ublažava simptome, a u velikom postotku smanjuje broj i težinu komplikacija, potrošnju antibiotika i potrebu hospitalizacije bolesnika. Sada je registriran i za primjenu u djece mlađe od godinu dana i u trudnica. U brojnim kliničkim istraživanjima u odraslih i djece, u usporedbi s placebom, potvrđena je učinkovitost i dobra podnošljivost Oseltamivira. Nuspojave su rijetke, ali su uvijek moguće i kod uzimanja Oseltamivira i kod cijepljenja.

Snježana, Zagreb : Svugdje se spominje da je svinjska gripa najopasnija za kronične bolesnike, a nigdje ne piše koje su to kronične bolesti?

dr. Dubravka Pelicarić, pulmologinja: Cijepljenje se preporučuje posebno ugroženim populacijskim skupinama.

To su osobe s visokim rizikom od nastanka komplikacija, odnosno osobe starije od 65 godina, trudnice, osobe s kroničnim bolestima pluća (kronični bronhitis, bronhiektazije, astma), srca (osobito oni s reumatskim srčanim manama) i bubrega (kronično bubrežno zatajenje), zatim dijabetičari, bolesnici sa srpastom anemijom te oni s oslabljenim imunosnim sustavom (ili zbog osnovne bolesti ili zbog terapije koja dovodi od imunodeficijencije).

Cijepiti treba i djecu u koje se provodi dugotrajno liječenje salicilatima (aspirin, andol) zbog povećana rizika nastanka Reyeova sindroma u influenci.

Zlatko, Petrinja: Imam 52 godine. Prije šest godina doživio sam težak infarkt. Nakon toga imam probleme vezane uz krvožilni sustav. Trebam li se cijepiti ili ne, odnosno može li cijepljenje biti opasno za mene?

dr. Joško Bulum, kardiolog: Vi apsolutno spadate u rizičnu skupinu i obavezno se trebate cijepiti protiv gripe. Mogući rizici cijepljenja su zanemarivi u odnosu na potencijalnu opasnost od komplikacija gripe.

DNEVNIK IZ ZARAZNE: Virus prodire vrlo duboko u pluća

Najteži pacijenti koji se liječe od komplikacija svinjske gripe često imaju teške virusne upale pluća pa je to nerijetko i razlog smrti. Razlog je činjenica da se virus gripe i inače zaustavlja na površini sluznice dišnih putova ne ulazeći u krv i potom brzo “putuje” do pluća. Pritom virus ne ostaje na površini pluća u alveolama, kao što je to slučaj s bakterijskom upalom, već prodire vrlo duboko u pluća.

Kako je riječ o novom virusu nema stečenog većeg ili manjeg imuniteta već se bolest razvija vrlo brzo i vrlo snažno. Osobito je opasna za one koji ni inače nisu oboljevali od gripe tijekom svog životnog vijeka.

Razne teorije govore da virus gripe uopće ne može prodrijeti u krv, ali neki drugi dokazi govore suprotno. Naime, prije tridesetak godina kad je bila epidemija gripe u američkoj bazi Fort Dix virus je potvrđen i u krvi.

Ranije je također dokazan virus kod nekih pacijenata u srcu, te u mozgu pa se sa stopostotnom sigurnošću ne može tvrditi da virus gripe ne prodire u krv.

Inače, zasad se broj bolesnika u Hrvatskoj i dalje povećava pa je tako jučer u Infektivnoj klinici bilo 105 pacijenata s gripom, a deset ih je priključeno na respiratore.

Prof. dr. Ante Beus, ravnatelj Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević

Stiže novi aparat za test uzoraka

Hrvatski zavod za javno zdravstvo idući će tjedan dobiti novi uređaj koji analizira uzorke na molekularnoj razini, a može odjedanput obraditi 100 uzoraka. Cijena RNK ekstraktora je oko 400.000 kuna. Međutim u HZJZ-u smatraju da se uzorci ne trebaju uzimati svim oboljelima od svinjske gripe u ambulantama obiteljske medicine osim ako je riječ o komplikaciji koja zahtijeva bolničko liječenje.

Davanje antivirusnih lijekova poput Tamiflua ili Relenze i tako ne može čekati analizu uzorka jer je njihovo djelovanje najbolje ako se uzmu najkasnije 48 sati od početka simptoma gripe. (G. J.)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 12:45