SUSRET S BIDENOM

Budući kineski čelnik Xi Jinping prvi put u Bijeloj kući: Posjet koji će obilježiti buduće odnose Kine i SAD-a

 AFP

Potpredsjednik Kine, Xi Jinping (1953.), političar za kojeg se predviđa da će potkraj ove godine preuzeti kormilo kineske Komunističke partije te 2013. postati i predsjednik Kine, a već sada je na listama najutjecajnijih ljudi svijeta - stigao je u ponedjeljak u četverodnevni posjet Sjedinjenim Državama. Njegovi susreti s presjednikom Barackom Obamo m i najvišim američkim dužnosnicima bit će novo i značajno opipavanje pulsa u kompliciranim odnosima dviju supersila. I mogu odrediti ton budućih odnosa.

Kći na Harvardu

Komunikacija će možda biti lakša jer se Xija, koji je još kao nepoznati mladi stručnjak 1985. boravio u Iowi kako bi izučavao poljoprivrednu proizvodnju, a u SAD je dolazio i u diskretne posjete kćeri koja, poput djece mnogih iz kineskog vrha, studira na Harvardu, smatra komunikativnim i realističnim političarom koji čvrsto stoji na zemlji. Ali i onim koji je donedavno bio poznatiji kao suprug poznate kineske narodne pjevačice Peng Liyuan, dok se penjao političkim ljestvicama kao sofisticiraniji zastupnik čvrste linije u kineskoj politici.

Osim susreta s Obamomna Valentinovo, Xi Jinping je tijekom boravka u Sjedinjenim Državama namjerava otići na utakmicu Los Angeles Lakersa i posjetiti Muscatine, gradić u Iowi u kojem je boravio.

Na listi njegovih aktualnih funkcija su i one člana Sekretarijata Centralnog komiteta i Politbiroa Komunističke partije Kine, predsjednika Centralne partijske škole i, možda najznačajnija, potpredsjednika Centralne vojne komisije. Osobito s obzirom na to da se smatra da je kineska armija njegovo glavno uporište. Točno 40 godina poslije prvog posjeta predsjednika Nixona Kini 1972. godine i normalizacije odnosa, oni su na novoj prekretnici zbog naglog uspona i rastućih ambicija Kine.

Duboke razmirice

Iako je prošle godine tijekom posjeta aktualnog kineskog predsjednika Hu Jintaoa Washingtonu predsjednik Obama inzistirao na značaju suradnje dviju zemalja, uz jake ekonomske veze, SAD i dalje oštro zamjera Kini fiskalnu politiku deprimiranog huana, subvencije izvoza i krađu intelektualnog vlasništva, odnosno patenata te stanje ljudskih prava.

U SAD-u, uz to, sve više raste strah od mogućeg kineskog cyber napada. Kineska podrška Iranu i Sjevernoj Koreji te nedavni veto Kine na rezoluciju Vijeća sigurnosti o Siriji sporne su vanjskopolitičke točke. Odnedavno povećana američka vojna prisutnost u azijsko-pacifičkoj zoni i prodaja oružja Tajvanu, koji Kina smatra svojom provincijom, dodatno kompliciraju odnose.

U pisanim odgovorima koje je Kina dostavila Washington Postu na zahtjev lista za intervju prije posjeta Xi je “pomirljivo” upozorio:

“U širokom Tihom oceanu ima mnogo prostora i za Kinu i za Sjedinjene Države. Pozdravljamo konstruktivnu ulogu SAD-a u promoviranju mira, stabilnosti i prosperiteta u regiji. Isto tako se nadamo da će SAD u potpunosti poštovati glavne interese te razumjeti legitimnu zabrinutost zemalja azijsko-pacifičke regije”.

Stopama prethodnika

A ta njegova izjava upravo u ovom trenutku nemalo je uznemirila duhove u drugim zemljama regije.

Zanimljivo je da je prije nego što je stao na čelo Kine i sadašnji presjednik Hu bio u sličnom posjetu međusobnog “opipavanja” u SAD-u 2002. godine. A sada je došao red na čovjeka koji, kao peta generacija kineskih političara, treba vladati zemljom sljedećih desetljeća.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. siječanj 2025 20:11