JE LI PREKASNO?

Harris je povukla potez očajnika i čini se da je upalio! Dogodilo se nešto nevjerojatno, Trump ovako nešto još nije napravio…

Harris je pronašla dobitnu formulu, ali je možda zakasnila - tržišta predviđanja i dalje više vjeruju Trumpu

Kamala Harris i Donald Trump 

 Kamil Krzaczynski/Afp

Zadnjih nekoliko dana izborne kampanje otkrilo je da bi kompletna politička retorika u zapadnim liberalnim demokracijama možda mogla krenuti konstruktivnijim smjerom nego što je kontinuirano podilaženje niskim biračkim strastima zaoštravanjem političke retorike.

Naime, nakon što je netko mudar u stožeru Kamale Harris predložio da se strategija utrke za Bijelu kuću više ne svodi na "razotkrivanje" koliko je Donald Trump zločest, neodgovoran, nesposobna, lažljiv… vrlo uvjerljiva prednost tog demagoga, populista i politikanta, koji definitivno više cijeni manipulaciju od činjenicama, počela se topiti do razine kad su ugledni analitičari konstatirali da će utrka ipak biti tijesna.

Prošlog tjedna Trumpova prednost, pogotovo ona na ozbiljnim tržištima predviđanja, bila je tolika da je u stožeru Harris vladala histerična panika, pa je odluka da prestanu upozoravati da je Trump, pojednostavljeno rečeno, grozni stvor, zamalo pa ne-čovjek, zapravo bila potez očajnika. Upalilo je. Otkako Harris ignorira Trumpa kao da je stari, odbačeni kramp koji leži u travi pored ceste, te prvenstveno komunicira pozitivne informacije o politikama koje namjerava voditi kao prva žena u Bijeloj kući, oni neodlučni - kojima je smetalo ružno ismijavanje realnih životnih strahova kao priglupih i nazadnih fobija (što je Trump vješto koristio) – ipak izgleda više vjeruju da je Harris manje krivi izbor.

Je li ovo možda formula za zaustavljanje nemilosrdnog, samo-pojačavajućeg procesa populističke polarizacije koji je počeo razdirati bukvalno svaku zapadnu liberalnu demokraciju, uključivši RH, pitanje je koje je još uvijek ekstremno hrabro jer u zadnjih 20 godina odmjerenost, konstruktivnost i pozitivni pristup nisu bili previše poželjni na političkim pozornicama Zapada. No, isto tako, pitanje je li gospođa Harris zakasnila s odabirom anti-polarizacijske strategije.

Harris prigušila polarizacijske tonove

Kod teze da je Harris počela politički profitirati jer je prigušila polarizacijske tonove treba obratiti pažnju da je Trump učinio suprotno, što je možda amplificiralo brzi, iznenadni rast popularnosti Haris, pa i tamo gdje je bio potpuno neočekivan. Čak se dogodilo nešto potpuno nevjerojatno: Iako je Trump osoba koja nije u stanju preko usnica izvaliti riječ ‘poraz‘, jučer je šokirao novinara ABC-ja kojem je rekao da se svašta može dogoditi. Kad je novinar Jonathan Karl pitao Trumpa pita je li moguće da će izgubiti izbore, svakako nije dobio očekivani trumpistički odgovor: "Rekao je nešto što ga nikada ranije nisam čuo; ‘Yeah, pretpostavljam da bi se moglo dogoditi. Stvari se događaju. Loše stvari se događaju".

Podsjetimo da je Trump osoba koja nikada nije jasno priznala izborni poraz od Joea Bidena, a kamoli dopuštala naslutiti da bi mogla biti poražena na predsjedničkim izborima 2024. godine. Trump je vješt manipulator koji je najvjerojatnije jako brzo shvatio da je Harris napokon mudro zaštitila sebe i stranku od zapravo frustrirajućih i besmislenih svađa.

Trump se uz preokret u strategiji stožera gospođe Harris našao u situaciji kada se više ne može isključivo fokusirati na demonstraciju svojih kvazi-kompetencija u politici prema migrantima ili zaštitne tarife, nego mora ponuditi neki kvalitetniji sadržaj. Trump je do sada grabio popularnost bez ikakvo suvislog političkog programa i logičnih javnih poruka te je sve narative usmjeravao prema obračunu, promjeni, prevratu…

Većina Amerikanaca, govore istraživanja, vrlo je anksiozno oko rezultata izbora 2024., te se milijuni glasova možda svode na izbor manje životnih problema u sljedećih 4 godine. Ipak, vrlo je je nejasno je li se Harris dovoljno približila Trumpu da odnese pobjedu u nekim od ključnih tzv. swing država.

U tom dijelu svježa euforija demokrata je pomalo suspektna jer se značajnim dijelom temelji na jednom, jedinom ozbiljnom istraživanju iz Iowe, koje zapravo nije otkrilo nikakvu očekivanu dominaciju Harris nego značajni rast popularnosti, što su mediji gladni senzacija pretvorili u atmosferu nepostojećeg velikog i spasonosnog vala pro-demokratske euforije u bastionima republikanaca. Činjenica jest da je to istraživanje iniciralo ogromne pomake na tzv. tržištima predviđanja, iako je vrlo upitno kako ga treba tumačiti.

Ugledni američki statističar

Za Nata Silvera se može reći da je vrlo ugledni američki statističar, pisac i analitičar koji je poznat po svojoj sposobnosti predviđanja izbornih rezultata u Sjedinjenim Američkim Državama. Najpoznatiji je kao osnivač i glavni analitičar stranice FiveThirtyEight, koja koristi statističke modele za analizu političkih, sportskih i društvenih događaja. Njegove analize u stručnim krugovima prate se kao poduke. Stoga prenosimo veliki dio njegove recentne analize, očigledno isprovocirane fantastičnim pomakom za Harris u Iowi. U osnovi analiza "Schoking Iowa pool means somobody is going to be wrong" govori da će biti tijesno, ali i da će Harris ipak treba neku vrstu čuda u swing državama, bez obzira na iznenadni rast popularnosti:

"Jučer sam se požalio kako mnogi anketari "usklađuju" rezultate objavljujući ankete koje pokazuju gotovo izjednačen rezultat – što je statistički nevjerojatno s obzirom na neizbježne pogreške uzorkovanja pri ispitivanju malog broja birača. Također sam spomenuo nekoliko istaknutih iznimki – "drske" anketare poput New York Times/Siena College koji gotovo djeluju u sasvim drugačijem svemiru i impliciraju puno veći politički preokret.

Još jedan takav izuzetak je Ann Selzer iz Selzer & Co. (Selzer i NYT/Siena naši su anketari s najvišim ocjenama). Kako je napisala moja bivša kolegica Clare Malone 2016. godine, Selzer — kao i NYT/Siena — ima dugu povijest suprotstavljanja uvriježenom mišljenju i pokazivanja točnih rezultata. U svijetu gdje se mnogi anketari suočavaju s kritikama, ona ima gotovo proročki status. U rujnu, njena anketa pokazala je da Kamala Harris zaostaje za Trumpom samo 4 boda — što je tada smatrano iznimkom.

Njena nova anketa? Pokazuje da država naginje još više prema plavima, s Harris koja vodi u Iowi s 47-44.

Objavljivanje ove ankete zahtijevalo je nevjerojatnu hrabrost jer — reći ću to što opreznije mogu — ako treba igrati na šanse, ovaj put će Selzer vjerojatno pogriješiti. Šanse Harris za pobjedu u Iowi gotovo su se udvostručile u našem modelu, s 9 posto na 17 posto večeras, što nije zanemarivo. Polymarket pokazuje sličan trend, povećavajući se s 6 posto na 18 posto nakon ankete. Ali to i dalje stavlja šanse Harris otprilike na 5:1 protiv.

Anketa ima razuman uzorak: 808 vjerojatnih birača. Ipak, marginu pogreške za razliku koja razdvaja kandidate u anketi te veličine čini ±6,6 bodova. To znači da bi se, teoretski, u 95 od 100 slučajeva "pravi" broj trebao kretati negdje između Trump +3,4 i Harris +9,6 ako bi Selzer ispitala sve birače u Iowi, umjesto samo 808 osoba.

Da bismo dobili malo više perspektive, objavljena je večeras i druga anketa iz Iowe, ona Emerson Collegea, koja je pokazala da Trump vodi s 9 bodova, što je blizu margine iz 2020. Emerson je tvrtka koja se puno bavi "usklađivanjem" rezultata, pa treba to uzeti u obzir — gotovo nikada ne objavljuju anketu koja proturječi uvriježenom mišljenju. Međutim, za ono što vrijedi, njihova margina pogreške ide od Trump +15,7 do Trump +2,5.

Iowa je ipak puno crvenija od drugih država "Plavog zida". U naših 40.000 simulacija večeras, u slučajevima kad je Harris pobijedila u Iowi, njezina prosječna margina pobjede ili poraza u Wisconsinu bila je +6,7 bodova, u Michiganu +5,9 bodova, a u Pennsylvaniji +3,8 bodova. Drugim riječima, ako je anketa Selzer točna, Harris bi bila izrazito favorizirana u svim tim državama. U slučaju da pobijedi u Iowi, šanse za Wisconsin bile bi joj, na primjer, 98 posto.

Najvažnija informacija koju vjerojatno trebate izvući iz ankete Selzer jest da Harris možda nadmaši svoje ankete u državama "Plavog zida" — posebno u Wisconsinu, koji je najviše povezan s Iowom među te tri države.

Međutim, ako izgubi Pennsylvaniju, Harris će morati pobijediti i u Iowi i u još jednoj državi jer je to neto gubitak od 13 elektorskih glasova, dodajući 6 iz Iowe, ali gubeći 19 u Pennsylvaniji."

Trumpova prednost se istopila, ali...

Može se reći da je ovo realno viđenje perspektiva američkih izbora, s time da će više desnih analitičara reći da i Nate Silver malo dodaje vjetar u jedra demokratske jedrilice. Sutra ćemo biti pametniji.

Ako pogledamo tzv. tržišta predviđanja (prediction markets) jasno je da se prošlotjedna prednost Trumpa dijelom istopila, ali je i dalje statistički signifikantna. Primjeri tržišta predviđanja su Kalshi ili Polymarket, a radi se o platforma na kojima sudionici kupuju i prodaju ugovore o ishodima određenih događaja, kao što su rezultati izbora. Cijena ugovora na tim tržištima predstavlja vjerojatnost da će se određeni ishod dogoditi prema kolektivnoj procjeni sudionika.

Na primjer, ako ugovor za pobjedu određenog kandidata košta 0,70 dolara, to bi značilo da tržište predviđa 70 posto šanse da će taj kandidat pobijediti. S obzirom da ljudi stavljaju novac na ove ‘oklade‘, radi se o vrlo ozbiljnom biznisu, te stoga vrlo ozbiljnim predviđanjima. A ona govore da Trump i dalje vodi, i da je u značajnoj prednosti.

image

Snimka zaslona Bloomberg terminala - tržišta predviđanja o američkim izborima

Slika iznad je snimka zaslona s Bloomberg terminala koji već neko vrijeme objavljuje stanje tzv. tržišta predviđanja.

Ukratko, zadnji veliki tjedan američke predsjedničke kampanje otvara pitanje je li anti-polarizacijski pristup Harris, koji se pokazao iznenađujuće učinkovitim i ljekovitim, previše zakasnio. Ako je kasno za Sjedinjene Države, možda nije za pojedine članice EU.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 12:36