ZASTRAŠUJUĆI NEPRIJATELJ

Izraelski medij poslao dramatično upozorenje javnosti: ‘Ne zavaravajte se, ovo je prava istina o snazi Hezbollaha!‘

Većina borbenih sposobnosti libanonske militantne skupine još je netaknuta i neiskorištena

Borci Hezbollaha

 Fadel Itani/Nurphoto Via Afp

Izraelske obrambene snage (IDE) provode napade na libanonsku šijitsku militantnu skupinu Hezbollah (Hizb Allah, u prijevodu ‘Božja stranka‘, op.a.), koju podržava Iran, otkako je skupina počela ispaljivati projektile preko granice na sjever Izraela dan nakon Hamasovog upada na jug Izraela 7. listopada prošle godine.

Hezbollah je izvijestio o više od 500 svojih boraca ubijenih u jednogodišnjem sukobu, a Izrael je likvidirao najviše vojne dužnosnike militantne skupine, uključujući višeg zapovjednika Fuada Shukra. A kako je Izrael pojačao svoje udare na Hezbollah posljednjih dana, nanio je još veću štetu ovim iranskim posrednicima u Libanonu, kako piše The Times of Izrael.

Prošlotjedne eksplozije tisuća Hezbollahovih komunikacijskih uređaja (pejdžera) iz stroja su izbacile 1500 boraca, rekao je dužnosnik Hezbollaha agenciji Reuters u srijedu, a Izrael nije preuzeo odgovornost za ovaj napad. Prošlog petka Izrael je eliminirao mnoge od najviših zapovjednika Hezbollahovih elitnih snaga Radwan i gađao je raketne arsenale Hezbollaha, iako su izvješća da je Izrael uništio polovicu raketnih sposobnosti skupine vjerojatno pretjerana.

Odgovor Hezbollaha bio je predvidljiv i ne osobito učinkovit. Ispalili su stotine raketa dnevno na Izrael, povećavajući broj projektila i domet svaki dan, no s izraelskim sposobnostima protuzračne obrane i velikom mrežom skloništa, napadi nisu imali nekakav veći učinak na volju izraelske javnosti da nastavi borbu.

No, kako upozorava izraelski portal, Izraelce ne bi trebalo zavaravati - Hezbollah je, kako se navodi, i dalje moćan protivnik koji još nije koristio većinu svog arsenala, a ako borbe dovedu do kopnene invazije izraelskih snaga - a načelnik izraelskog stožera Herzi Halevi sugerira da hoće - IDF može očekivati ​​da će se suočiti s protivnikom daleko opasnijim od Hamasa u Gazi.

‘Poznajem mnoge viojske ali...‘

Poput Izraela, Hezbollah je ‘neriješeni‘ Drugi libanonski rat 2006. godine doživio kao poziv na uzbunu za brzu transformaciju vojnih sposobnosti. "Tijekom ovih 18 godina Hezbollah nije sadio stabla i gradio kuće u Libanonu”, slikovito je rekao brigadni general Tzvika Haimovitz, bivši zapovjednik izraelskih snaga protuzračne obrane. "Hezbollah je sebi izgradio polu-vojsku. Poznajem mnoge vojske diljem svijeta, ali ne znam mnoge koje imaju sposobnosti koje ima teroristička skupina Hezbollah", kaže Haimowitz.

image

Borci Hezbollaha

-/Afp

Jedan od glavnih napora Hezbollaha bilo je poboljšanje njegovih raketnih sposobnosti. Prema službenim procjenama IDF-a, prije početka sukoba prošlog listopada, Hezbollah je imao preko 200.000 raketa, minobacača i projektila. Prema izvješću iz ožujka Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), Hezbollah sada ima 40 do 80.000 nevođenih raketa kratkog dometa s dometom do 20 kilometara i oko 60 do 80.000 nenavođenih raketa dugog dometa do 100 kilometara.

Njihov arsenal balističkih projektila je manji, ali može doseći mnogo dublje u Izrael. Hezbollah ima do 40.000 balističkih projektila dometa od 160 do 300 kilometara, nekoliko desetaka projektila SCUD koji imaju domet 500 kilometara i nekoliko stotina preciznih balističkih projektila Fateh-110, koji mogu nositi bojevu glavu od 500 kilograma na udaljenost od 300 kilometara. A gusto naseljeno područje Tel Aviva, udaljeno je manje od 150 kilometara od granice s Libanonom.

Hezbollah je također puno uložio u očuvanje svojih raketnih sposobnosti. Skupina raspolaže mobilnim lanserima postavljenim na kamione, projektilima pohranjenim u domovima civila i širokom mrežom bunkera i tunela. U sveobuhvatnom ratu, Hezbollah bi svoju vatrenu moć uporabio na više načina. Kao što je učinio i 2006. godine, lansirat će svoje nenavođene rakete na naseljena središta kako bi ‘ubijao‘ volju javnosti i povjerenje u vlasti te poremetio funkcioniranje zemlje. Njegov manji, ali precizni arsenal bio bi usmjeren na baze IDF-a, koncentrirane vojne snage i stratešku civilnu infrastrukturu duboko u Izraelu.

Raketne sposobnosti

Hezbollah bi možda mogao uporabiti svoj golemi arsenal kratkog dometa kao sredstvo za pokušaj invazije na sjever Izraela i zauzimanje nekog grada ili vojnog postrojenja. Ali skupina bi također mogla pokušati sačuvati svoje rakete na dugi rok, odnosno štedjeti na njima, kako bi pokazala razinu svoje otpornosti pred izraelskim napadima. "Moraju ih koristiti mudro", ističe Aiman ​​Mansour, bivši dužnosnik izraelskog Vijeća za nacionalnu sigurnost. "Ne mogu ih sve lansirati u prvim danima".

Još jedno polje Hezbollahovih intenzivnih ulaganja, posebno tijekom prošle godine, bile su sposobnosti vezane uz bespilotne letjelice. "Hezbollah je zaključio da je to izazov za nas i da naš odgovor nije tako dobar", objašnjava Haimovitz. Hezbollah ima preko 10 različitih vrsta bespilotnih letjelica, od komercijalnih kvadkoptera do velikih napadačkih bespilotnih letjelica. U ratu bi dronovi obavljali cijeli niz zadataka, uključujući nadzor snaga u manevru, nadzor Hezbollahovih raketa i minobacača, zračne napade na snage IDF-a u Libanonu i Izraelu te ‘samoubilačke‘ napade na koncentrirane vojne snage.

image

Izraelski napad u Libanonu

Bilal Kashmar/Afp

Njihovi najbolji dronovi su iranski Shahed 129, koji mogu nositi nositi dvije precizne bombe od 34 kg na daljinu od oko 2000 kilometara. Dron Karrar ima manji domet, ali može nositi dvije bombe od 125 kg. Međutim, vrhunski dronovi nisu ono što najviše brine Izrael. "Što su veći, što su smrtonosniji, to ih je lakše srušiti", navodi Haimovitz. "Mjesecima se bavimo problemom dronova. Pogotovo onima koji lete nisko. Stvarnu prednost imaju s dronovima kratkog dometa", ističe Mansour.

Od 7. listopada prošle godine Hezbollahu stalno pristižu dronovi iz Irana i skupina ih koristi za proučavanje izraelske protuzračne obrane. I u tome napreduju, navodi Times od Israel. "Hezbollah istražuje slabosti u obrani Izraela i troši resurse protuzračnog sustava Željezna kupola lansiranjem sve većeg broja dronova u posljednje vrijeme", tumači Jonathan Ruhe, vanjskopolitički stručnjak iz think tanka Jewish Institute for National Security of America (JINSA).

Dronovi i protutenkovske sposobnosti

Militanti bi vjerojatno isprobali taktiku koju koristi Rusija kako bi izbjegle ukrajinsku protuzračnu obranu, slično onome što je Iran neuspješno primijenio protiv Izraela u svom napadu u travnju. "Više od bilo kojeg određenog oružja ili same veličine njihovog arsenala, to je njihova sposobnost da nadvladaju i izbjegnu izraelsku protuzračnu obranu lansiranjem masovnih rojeva preciznih projektila i bespilotnih letjelica pomiješanih s mnoštvom nenavođenih raketa", ističe Ruhe. "Ove kanonade bile bi veće od iranskog napada 14. travnja s manje ranog upozorenja, s obzirom na mnogo kraće udaljenosti", dodaje.

Također, Iran - a možda i Rusija - rade na jačanju Hezbollahovih sposobnosti protuzračne obrane kako bi postavili izazov za izraelsku dominaciju nad libanonskim nebom. Njihove jake sposobnosti su ruski mobilni raketni sustavi zemlja-zrak SA-17 i SA-22. Izrael sada radi na njihovom uništenju i nastavlja kao na prioritet staviti naglasak na svoje sustave protuzračne obrane.

Iako je Hezbollah uspio oboriti izraelske bespilotne letjelice, navodi izraelski portal, izraelske zračne snage posve su sposobne nositi se s Hezbollahovom protuzračnom obranom - izraelske snage godinama se uspješno nose s naprednim ruskim sustavima nad Sirijom. "Možemo to vidjeti danas, Izrael djeluje u Libanonu bez ikakvih ograničenja. Morate prepoznati prijetnju, ali to nije nešto što vas ograničava u djelovanju", rekao je Haimovitz.

image

Borci Hezbollaha

Afp/afp/profimedia/Afp/afp/profimedia

Ako Izrael, pak, uđe u južni Libanon, morat će se nositi s Hezbollahovim naprednim protutenkovskim sposobnostima. Hezbollah ima tisuće ručnih bacača granata (RPG) koje bi koristio za napad na oklopljene snage IDF-a i njihov sustav aktivne obrane Trophy, zajedno s naprednijim projektilima. Skupina također posjeduje i velike količine projektila Kornet, među najboljim ruskim protutenkovskim navođenim projektilima. U kolovozu prošle godine Hezbollah je u vojnim vježbama predstavio svoj sustav Tharallah, koji koristi dva Korneta. Sustav je posebno dizajniran kako bi onesposobio sustav Trophy ispaljivanjem obje rakete unutar manje od jedne sekunde, što je prebrzo - kako se nadaju njegovi dizajneri - da bi izraelska protumjera pratila i uništila drugu raketu.

Prekaljeni borci

Hezbollah također raspolaže iranskim projektilima Almas, kako ističe Mansour, koji su obrnutim inženjeringom izvedeni iz izraelskih projektila Spike, a koje su za sobom ostavile snage IDF-a u Drugom libanonskom ratu. Hezbollah se dočepao rakete i poslao je u Iran, čiji su inženjeri proizveli svoju verziju. Najnapredniji model omogućuje protutenkovskim timovima da gađaju mete daleko izvan vidnog polja.

U Gazi je Hamas je uspio oštetiti stotine izraelskih tenkova i oklopnih transportera, ali je samo nekoliko desetaka izbačeno iz uporabe na neko značajno vremensko razdoblje, kako je izvijestio izraelski medij Maariv. Izazov u Libanonu bit će puno veći, a razumno je očekivati ​​da će neki tenkovi biti uništeni. Izraelske snage također će se morati nositi s čitavim nizom IED-a (improviziranih eksplozivnih naprava) i mina koje gađaju manje zaštićene dijelova tenka i protiv kojih je sustav Trophy nemoćan.

Također, unatoč operaciji eksplozivnih dojavljivača i zračnim napadima ovog mjeseca, velika većina Hezbollahovih lakih pješačkih snaga ostala je netaknuta. No, iako se vođa Hezbollaha Hassan Nasrallah hvali s oko 100.000 boraca, brojka je vjerojatno upola manja, čak i uključujući rezervne snage, navodi izraelski medij. Ipak, njihovi stalni borci dobro su obučeni i nakon godina borbi u Siriji imaju ozbiljno iskustvo na bojnom polju.

Njihovi borci također će imati uobičajene prednosti branitelja, što uključuje pripremljene obrambene položaje i raširenu mrežu tunela koja se prostire i do nacionalnih infrastrukturnih resursima dviju država.

To su sve sposobnosti koje Hezbollah ni izbliza još nije koristio, upozorava izraelski medij. Nasrallahova strategija još uvijek je iscrpljivanje izraelske volje i održavanje veze između Libanona i Gaze, a ne pravi rat. "Nismo vidjeli Hezbollahove pune mogućnosti, a Hezbollah nije vidio naše pune sposobnosti", upozorio je Haimovitz.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. rujan 2024 08:09