NJEMAČKA KANCELARKA

'NAJOZBILJNIJE VAM KAŽEM, SAMI TEMELJI EUROPE MOGLI BI BITI DOVEDENI U PITANJE' Merkel pred Plenkovićem i drugim pučanima održala dramatičan govor

 Michaela Rehle / REUTERS

Njemačka kancelarka Angela Merkel zatražila je u svom govoru pred zastupnicima Europske pučke stranke u srijedu navečer u Münchenu temeljne promjene i reforme unutar Europske unije, a pitanje ilegalne migracije opisala je kao sudbonosno pitanje o kojemu ovisi budućnost EU.

- Najozbiljnije vam kažem - ako nam ne pođe za rukom dati odgovore na izazove ilegalne migracije, tad će europski temelji biti dovedeni u pitanje - rekla je Angela Merkel obraćajući se zastupnicima Europske pučke stranke (EPP) na početku njihova trodnevnog zatvorenog sastanka u Münchenu, prenio je javni servis Bayerische Rundfunk (BR).

Objasnila je i kako dosadašnji mehanizam raspodjele izbjeglica po kvotama nije donio željene rezultate.

- Mi moramo razviti sustav fleksibilne solidarnosti - rekla je kancelarka zalažući se istodobno za uvođenje "istinske europske policije" i sustav u kojemu će svaka zemlja članica moći pružiti ono što je politički ostvarivo.

Kao jedan od glavnih mehanizama u borbi protiv ilegalne migracije Merkel je navela pojačanu pomoć zemljama iz kojih većina izbjeglica dolazi, navevši tu prije svega afričke zemlje i potrebu uvođenja neke vrste Marshalova plana za Afriku.

Merkel se zauzela i za jedinstvenu EU politiku po pitanju pružanja političkog azila, za što je potrebno i uvođenje jedinstvenog EU ureda za pitanja azila.

Govor njemačke kancelarke na sastanku pučana u Münchenu smatra se nastavkom odgovora francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu na njegove težnje za reformom Europske unije.

U Münchenu je Merkel apelirala na članice EU da učine više kako bi EU postala istinski čimbenik i na globalnoj razini.

- Ako Europa želi biti globalni akter, onda se mora i ponašati kao globalni akter. To iziskuje trud, hrabrost, odlučnost, a to i košta - izjavila je Merkel.

Kao jednu od najvažnijih zadaća EU u nastupajućem razdoblju Merkel je navela i temeljitu reformu institucija čime se približila predodžbama Emmanuela Macrona. To se prije svega odnosi na smanjenje Europske komisije kao i uvođenje Europskog vijeća sigurnosti.

Njemačka kancelarka istodobno se zauzela i za to da se ubuduće sjednice Europskog parlamenta održavaju samo u Bruxellesu, a da se odustane od sjednice u Strasbourgu, koja se u ovom francuskom gradu održava jednom mjesečno.

Sastanku zastupničkog kluba EPP-a u Münchenu nazoči i hrvatski premijer Andrej Plenković, a sutra se očekuje i dolazak austrijskog kancelara Sebastiana Kurza.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 15:32