Dok Izrael raspravlja o vremenu i opsegu kopnenog upada u Gazu, on si ne može priuštiti zanemariti potencijalnu prijetnju koja dolazi iz Libanona i Sirije u obliku Hezbollaha te militantnih skupina u iranskoj takozvanoj ‘Osovini otpora‘. Posvećen eliminaciji države Izrael, Hezbollah je prešao dug put od začetka u Libanonu organiziravši bombaške napade i otmice.
Uz materijalnu i političku podršku Irana, oni su sada unutarnja sila u Libanonu, gdje igraju uobičajeno zloćudnu ulogu u daljnjim podjelama ionako destabilizirane zemlje. I izvana su odigrali ključnu ulogu po nalogu Irana u održavanju Bashara al-Assada na vlasti u Siriji. Godinama su bili saveznici Hamasa.
Iako nema jasnih naznaka o njihovom sudjelovanju u napadu od 7. listopada, to ipak ne bi bilo iznenađujuće. To što je Hamas pokrenuo tako složenu operaciju morem, zrakom i kopnom označava takvu promjenu u njihovim sposobnostima i sugerira pažljivo planiranje i obuku uz pomoć drugih.
Dok Izrael priprema svoju operaciju u Gazi za obezglavljivanje političkog i vojnog vodstva Hamasa, mora se istodobno na drugom frontu boriti protiv Hezbollaha. Vođa Hezbollaha, Hassan Nasrallah, možda neće biti voljan previše sukobiti svoje snage s Izraelom jer bi izraelski odgovor unutar Libanona bio vrlo loš za tamošnje nešijitske zajednice, piše The Telegraph.
Nasrallah možda smatra da se bolje regrupirati i konsolidirati. Njegov fokus je ipak primarno na obnašanju vlasti u Libanonu u službi Irana. No Hezbollah je jučer objavio izvještaj i fotografiju sastanka njihovog vođe s čelnicima Hamasa i Islamskog džihada gdje se razgovaralo o tome ‘što Osovina otpora mora učiniti kako bi ostvarila pravu pobjedu u Gazi‘.
Dok je početka reakcija Hezbollaha na napad Hamasa bila retorička podrška, ali slaba vojna aktivnost, nedavno je Hezbollah lansirao sofisticirane protutenkovske projektile na sjeverni Izrael uz izraelske protuudare. A velika patnja palestinskih civila mogla bi dovesti do Nasrallahovog djelovanja. Činjenica da će Izrael biti toliko predan operaciji u Gazi da će imati malo raspoloživih resursa da se nosi s Hezbollahom mogla bi ga dovesti u iskušenje.
Čak i bez Irana, Hezbollah ima znatnu vojnu imovinu u južnom Libanonu i za razliku od Hamasa ima kapacitet za lansiranje snažnih projektila koji mogu doseći cijeli Izrael i potencijalno nadvladati obranu njihove Željezne kupole. Neki od čelnika Hezbollaha možda se pitaju - kada, ako ne sada? Sastanak s Hamasom i Islamskim džihadom možda je početak toga.
To povećava mogućnost velike eskalacije. Nakon godina rata u sjeni, izravan izraelsko-iranski sukob sada izgleda kao stvarna mogućnost. Ako bi se sam Iran uključio, a njihova retorika postaje sve oštrija pod vrhovnim vođom Alijem Khameneijem, to bi lako moglo dovesti do izraelskog napada na sam Iran, možda i dolaska američkih snaga i sveopće eskalacije.
Odluka SAD-a da pošalju dvije mornaričke jedinice da se suprotstave Libanonu očito je zamišljena kao sredstvo odvraćanja i upozorenje Iranu i Hezbollahu da se ne miješaju dalje. No rizici pogrešne percepcije su visoki, piše The Telegraph.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....