RAT U UKRAJINI

Zelenski: Tražit ću smjenu ministra obrane!

Pratimo najznačajnija zbivanja rata u Ukrajini
(FILES) Ukrainian Defence Minister Oleksii Reznikov speaks during a press conference in Kyiv on February 5, 2023, amid the Russian invasion of Ukraine. On september 3, 2023, Ukrainian President Volodymyr Zelensky nominated politician Rustem Umerov to replace Oleksiy Reznikov as Kyiv‘s defence minister, in a surprise move as the war with Russia enters its 19th month. ”Now Rustem Umerov should be the head of the (defence) ministry,” Zelensky said in his evening address. ”I expect parliament to support this candidate.” (Photo by Dimitar DILKOFF/AFP)
 Dimitar Dilkoff/Afp
22:08

Dron pao blizu zgrade Federalne službe sigurnosti u ruskom Kurčatovu

U ruskoj Kurskoj oblasti u nedjelju navečer zabilježen je napad bespilotne letjelice. Sudeći po snimci koja se pojavila na društvenim mrežama, izbio je i požar u blizini zgrade Federalne službe sigurnosti u Kurčatovu.

Guverner Roman Starovoit za napad je okrivio Ukrajinu.

"Kao rezultat napada ukrajinskog drona, zabilježen je požar u nestambenoj zgradi u gradu Kurčatovu. Ugasili su ga vatrogasci, a ozlijeđenih nema", napisao je na svom Telegram kanalu.

21:54

Zelenski: Tražit ću smjenu ministra obrane

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski najavio je da će ovog tjedna od parlamenta zatražiti smjenu ministra obrane Oleksija Reznikova. Tražit će da njegovu dužnost preuzme Rustem Umerov, šef glavnog ukrajinskog fonda za privatizaciju.

"Odlučio sam smijeniti ministra obrane Ukrajine. Oleksij Reznikov je prošao kroz više od 550 dana rata. Smatram da ministarstvo treba nove pristupe i druge oblike interakcije s vojskom i društvom u cjelini", kazao je Zelenski, a prenosi Sky News.

Smjenu ministra obrane mora odobriti parlament, a očekuje se da će se to i dogoditi.

16:03

Granate padale kraj rumunjske granice

Ruske bespilotne letjelice u noći na nedjelju gađale su industrijska područja na Dunavu, u jugozapadnoj ukrajinskoj regiji koja graniči s Rumunjskom, članicom NATO-a koja je osudila taj "neopravdani" napad.

Otkad je u srpnju supendiran sporazum koji je Ukrajini dopuštao izvoz žitarica preko Crnog mora, Rusija je pojačala svoje napade u regiji u kojoj su smještene luke i ostala infrastruktura neophodna za ovaj tip trgovine.

"Neprijatelj je napao civilnu industrijsku infrastrukturu u dunavskoj regiji", objavilo je ukrajinsko državno tužiteljstvo na Telegramu. "U napadu su ozlijeđene dvije osobe koje su hospitalizirane."

No po riječima tužitelja, ukrajinske snage uspjele su oboriti 22 od 25 dronova korištenih u ovom napadu.

Ruska je pak vojska objavila da je izvela napad dronom na luku Reni, koja se nalazi na granici s Rumunjskom.

"Sinoć su ruske zračne snage izvele napad bespilotnim letjelicama na skladišta goriva koja se koriste za opskrbu ukrajinske vojske u luci Reni", objavilo je rusko ministarstvo obrane, dodajući da je cilj napada "ostvaren" i da su svi ciljevi pogođeni.

Rumunjska je odmah prosvjedovala protiv novog napada koji se dogodio blizu granice te zemlje s Ukrajinom.

Rumunjsko ministarstvo obrane u priopćenju je "potvrdilo da su ovakvi napadi na civilne ciljeve i infrastrukturu u Ukrajini neopravdani te da su u suprotnosti s pravilima međunarodnoga humanitarnog prava".

“Ruski napadi ni u jednom trenutku nisu predstavljali izravnu vojnu prijetnju nacionalnom teritoriju ili teritorijalnim vodama Rumunjske”, stoji u objavi ministarstva.

Izravan napad na zemlju članicu NATO-a mogao bi potaknuti sukob u trenutku kada službeni Kijev uvjerava da ukrajinska protuofenziva pokrenuta u lipnju, koju neki saveznici kritiziraju zbog navodne sporosti, daje rezultate.

15:02

'Linija je probijena'

Lokalni ukrajinski zapovjednik je britanskom listu rekao da su ukrajinske snage probile prvu i najsnažniju od nekoliko ruskih obrambenih linija u u južnoj regiji Zaporižji.

Očekuje se da će ukrajinske snage brže napredovati u kretanju prema slabijoj, drugog liniji ruske obrane, rekao je brigadni general Oleksandr Tarnavskij za britanski Observer.

Ukrajinsku protuofenzivu uvelike usporavaju minska polja i ukopane ruske obrambene linije, a Tarnavskij tvrdi da njegove jedinice razminiravaju minska polja uglavnom po noći.

Vojni cilj južne ofenzive je prodrijeti na Azovsko more, udaljeno oko 90 kilometara, te ako bude moguće presjeći na polovicu južno područje Ukrajine pod ruskom kontrolom te prekinuti opskrbnu rutu s Krima.

U međuvremenu, Rusija je rano u nedjelju započela napad bespilotnim letjelicama u trajanju od tri i pol sata na južne dijelove Odeške oblasti, pri čemu je pogođena lučka infrastruktura na rijeci Dunav, objavilo je ukrajinsko ratno zrakoplovstvo na komunikacijskoj platformi Telegram.

Ukrajinsko južno vojno zapovjedništvo je na društvenim mrežama objavilo da su najmanje dva civila ozlijeđena u napadu na ono što je nazvalo "civilnom infrastrukturom Dunava".

Dunav je postao glavna ukrajinska ruta za izvoz žita otkako se u srpnju urušio sporazum pod pokroviteljskom Ujedinjenih naroda, a koji je Kijevu omogućio da prevozi svoje žito Crnim morem.

Kijev je priopćio da su ukrajinski sustavi protuzračne obrane oborili 22 od 25 dronova Šahed iranske proizvodnje kojima je Rusija napala Odesu.

Rusija je više puta granatirala crnomorske i dunavske luke u području Odese.

Nešto prije najnovijeg ruskog napada, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij je rekao da su još dva teretna broda prošla kroz koridor za izvoz žita.

10:29

Ruski časnici zovu u pomoć smijenjenog zapovjednika

Ruska vojska je u sve težoj situaciji u regiji Zaporižje. Institut za proučavanje rata (ISW) u svom najnovijem izvještaju javlja da su časnici ruske brigade na tom području u potpunom očaju za pomoć zvali svog bivšeg zapovjednika Ivana Popova.

Tu vijest su zapravo prenijeli ruski vojni blogeri, a zaključak cijele priče je da se situacija za Putinovu armiju na tom području nastavlja pogoršavati i da su vojnici okrenuli leđa novom zapovjedništvu.

Popov je početkom srpnja smijenjen s dužnosti zapovjednika, a razlog je što je otkazao poslušnost Gerasimovu i vojnom vrhu. Tada se bunio da su njegove trupe umorne, neadekvatno opremljene što je na kraju rezultiralo velikim gubicima.

07:53

Razotkriven novi slučaj korupcije u Ukrajini, umiješan je brat savjetnika Zelenskog

Rostislav Šurma, zamjenik šefa kabineta predsjednika Volodimira Zelenskog, potvrdio je da je njegov brat primio novac od ukrajinske vlade za solarne elektrane smještene na teritorijima pod ruskom okupacijom, piše u članku koji je objavila Radio Slobodna Europa.

Priznao je da je njegov brat Oleh primao novac od države 'na isti način kao što su sredstva dobivala i druge tvrtke'.

Prema istraživanju novinarskog projekta Bihus.info, Oleh Šurma je suvlasnik tvrtke KD Energija i obnovljiva energija Zaporižja.

Brojne tvrtke s elektranama na okupiranom području nastavile su primati isplate prema shemi 'zelena tarifa' i nakon početka ruske invazije u veljači 2022., navodi Bihus.info.

Shema zelene tarife uvedena je 2008. godine i predstavlja cijenu energije iznad tržišne čiji je cilj poticanje ulaganja u obnovljive izvore energije. Shema se od početka našla pod optužbama za korupciju, a poduzetnici bliski vlastima itekako su profitirali od zelene tarife.

Bihus.info napominje kako je većina elektrana na okupiranim područjima fizički isključena iz energetskog sustava Ukrajine od 1. srpnja 2022.

Istragom je navodno utvrđeno da su ukupno plaćanja postrojenjima na okupiranim teritorijima prema zelenoj tarifi iznosila 8,7 milijuna dolara od srpnja 2022. do srpnja 2023. godine. U srpnju 2023. zaustavljena je shema zelene tarife.

07:40

Ukrajinski tajkun Ihor Kolomojski pritvoren zbog sumnji na prijevaru

Ukrajinski sud u subotu je tajkunu Ihoru Kolomojskom odredio dvomjesečni pritvor na temelju sumnji o prijevari i pranju novca, što je iznenadni potez protiv jednog od najmoćnijih ukrajinskih biznismena.

Pritvaranje Kolomojskog, koji je pod američkim sankcijama i koji je podržao predsjednika Volodimira Zelenskog na izborima 2019., dolazi u trenutku kada Kijev želi dokazati da se i u vrijeme rata bori protiv korupcije.

Branitelji Kolomojskog rekli su da će se žaliti na presudu, dovodeći u pitanje njezinu zakonitost, te da on neće platiti jamčevinu od gotovo 14 milijuna dolara kojom bi se osiguralo njegovo puštanje na slobodu, izvijestio je Radio Sloboda.

Nakon saslušanja na okružnom sudu u Kijevu kasno u subotu, na televizijskoj snimci se moglo vidjeti kako Kolomojskog, jednog od najbogatijih Ukrajinaca, odvode u plavoj trenirci.

Ukrajinska služba sigurnosti (SBU) najavila je slučaj protiv Kolomojskog u subotu ujutro, objavivši fotografije na Telegramu koje prikazuju kako mu službenici sigurnosti uručuju dokumente koje on potpisuje.

"Utvrđeno je da je Kolomojski od 2013. do 2020. legalizirao pola milijarde grivnja (14 milijuna američkih dolara) tako što je ih je izvukao u inozemstvo koristeći infrastrukturu banaka pod svojom kontrolom", priopćio je SBU.

Kolomojski je ranije odbacio sve optužbe na svoj račun.

Taj poduzetnik smatra se jednim od oligarha koji su nakon raspada SSSR-a 1991. zgrnuli golemo industrijsko bogatstvo, čime su dobili izniman politički i ekonomski utjecaj.

Zelenski im je uoči rata odlučio potkresati krila zakonom koji je od njih tražio da se registriraju i ne miješaju u politiku.

Rat je naštetio njihovoj moći jer su unosni industrijski kompleksi teško stradali na jugu i istoku zemlje, a njihovi televizijski kanali se emitiraju putem centraliziranog signala.

Zelenski niječe da je Kolomojski imao ikakav utjecaj na vladu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 02:47