Sezonu fritula, baš kao i današnju utakmicu, jedva smo dočekali. Ove smo godine napravili već nekoliko porcija samo kako bismo se još jednom uvjerili u uspješnost ovog recepta, a poslužili smo ih uz umak od bijele čokolade po receptu Ana-Marije Bujić te domaći umak od čokolade i lješnjaka recept za koji smo ukrali slastičarki Ani Marić.
No, prije nego se bacite na pripremu, u nastavku ostavljamo i nekoliko dobrih savjeta.
Iako je priprema fritula prilično jednostavan posao, svakako je dobro spomenuti nekoliko važnih trikova koji će vam pomoći da ispadnu još bolje. Najvažnije, pozornost obratite na temperaturu ulja. Pazite da ulje ne bude jako vruće, kada se zagrije stavite ga na najnižu temperaturu jer će vam u protivnom fritule u sredini biti sirove. Ako je visoka temperatura, vanjski dio fritule jako brzo potamni, a iznutra ostaje sirova. Temperatura masnoće upravo zato ne smije prelaziti 190 °C.
Ako želite slijediti tradicionalni način pripreme, za prženje koristite svinjsku mast, no fritule možete pržiti i u suncokretovom, kokosovom te drugom biljnom ulju bez previše izraženog okusa.
Dobro je dodati kako dodavanje ruma, rakije, konjaka ili nekog voćnog likera sprječava da tijesto prilikom prženja upije masnoću pa svakako imajte i to na umu.
Najbolja posuda za prženje bit će ona s debelim dnom, i to po mogućnosti visokim stranicama kako biste izbjegli prskanje. Kad tijesto uronite u masnoću poželjno je pojačati plamen na nekoliko sekundi kako bi masnoća postigla preporučenu temperaturu; time se sprječava hlađenje ulja koje se događa zbog uranjanja tijesta.
Također, fritule pri pečenju povremeno okrenite kako bi sa svih strana poprimile lijepu boju.
Fritule vadite rupičastom žlicom i odmah stavite na kuhinjski papir koji će upiti višak masnoće. Posudu u koju stavljate gotovo tijesto ne prekrivajte jer će vlaga omekšati prženo tijesto, a šećerom u prahu ih posipajte tek prije samog posluživanja.
Trebat će vam:
2 jaja
1 čvrsti jogurt
1 vanilin šećer
prstohvat soli
3 žlice šećera
1 prašak za pecivo
20 -25 žlica oštrog brašna
1 žlica ruma
prstohvat cimeta
ulje za prženje, oko 400 ml
Priprema:
U posudu stavite jaja, dodajte obje vrste šećera te dobro izmiješajte. Miješati možete ručno ili električnom miješalicom. Jogurt, sol, rum i cimet iduće su namirnice koje se dodaju. Kad je smjesa glatka lagano umiješajte brašno i prašak za pecivo. Smjesa ne treba stajati, možete odmah pržiti tijesto. U dubljoj posudi zagrijte ulje, žličicom oblikujte okruglice i stavljate da se peku. Okrećite ih da budu ravnomjerno pečene sa svih strana. Tople posipajte šećerom u prahu.
Savjet!
Samu smjesu možete obogatiti dodatkom naribane korice limuna ili naranče. Cimet ili vanilin šećer također će pridonijeti boljem okusu, a u tijesto možete dodavati i suho voće.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....