LOV
Iako ih se lovi na različite načine, lov pomoću vrša pokazao se kao najbolja metoda jer je najmanje stresan za njih pa će tako ulovljene sipe imati puno više crnila nego one ulovljene koćama.
KRALJICA S TRI SRCA
Sipa, kao i hobotnica, u svom tijelu skriva tri srca, od kojih dva dovode kisik iz škrga, a treće omogućuje dotok krvi u tkivo. Sama životinja je plave krvi jer u sebi ne sadrži hemoglobin, kao većina životinja, nego hemocijanin, bjelančevinu koja služi za prijenos kisika i to pomoću bakra koji uzrokuje tu specifičnu boju. Kako bakar slabije veže kisik od željeza, sipe imaju brži krvotok od većine drugih morskih životinja.
CIJENJENA TEKUĆINA
Osim što sipa i njezino crnilo omogućuju pripremu posebno ukusnog crnog rižota, njeno se meso može peći na gradelama, pripremiti kao brudet, ali i sušiti, kako se nekada njeno meso čuvalo za zimu. Samo crnilo sipe možete iskoristiti i za pripremu tjestenina, njoka i tijesta za kruh specifične crne boje. Pripremate li sipu za zamrzavanje, a želite sačuvati i njeno crnilo, najbolje ga je prvo pomiješati s maslinovim uljem pa onda tek staviti u zamrzivač.
KAPITALCI
Sipe koje se mogu naći u Jadranskom moru dosežu dužinu do 60 centimetara, a teže i više od tri kilograma. Njihova veličina ovisi o području gdje žive, prehrani i brzini sazrijevanja, a poznati su slučajevi u Australiji u čijim morima određene vrste sipe dosežu težinu i veću od 10 kilograma.
MORSKO GROŽĐE
Mriješćenje sipe odvija se tijekom ožujka i travnja pri čemu sipa svoja oplođena jajašca, koja se nazivaju još i morsko grožđe, ostavlja na morskom bilju. Ovisno o veličini, jedna ženka može izleći čak do dvije tisuće jajašaca!