Prije desetak godina iz Engleske i Amerike u Hrvatsku je stigao muffin trend. U to su vrijeme baš svi imali barem jedan kalup i radili ih, najprije u čokoladnoj ili vanilija varijanti, a ubrzo krenuli kombinirati različite okuse, dodavati komadiće čokolade, smrznuto, sušeno ili svježe voće ili orašaste plodove.
Onda su na red došli i cupcakes, kolačići s muffin bazom (iako će se kasnije pokazati da u pitanju ipak nije ista stvar) s najrazličitijim kremama koji su na rođendanima i drugim proslavama bili totalni hit, pa i slani muffini u koje su se stavljale kockice šunke, sira, kulena, kobasica i povrće po želji. A onda je zaluđenost muffinima odjednom splasnula.
Želite li se okušati u pripremi malo drugačijih muffina i izbjeći dodavanje jaja u smjesu, svakako pogledajte i naš Gastrolab tekst u kojem smo testirali čak 8 zamjena za original.
ZAŠTO SMO IH NEPRAVEDNO ZANEMARILI?
Pojavili su se neki novi trendovi, poput primjerice još uvijek iznimno popularnog cruffina, i klasični spužvasti kolačići pomalo su padali u zaborav. No, kada malo razmislimo, muffini su zapravo izrazito praktični, ako se rade pametno, mogu biti i jeftini, a od nekoliko jaja, malo brašna i mlijeka možete ih napraviti popriličan broj.
Možete ih već u startu napraviti 12-ak, koliko obično stane u jedan kalup, pa ih držati u hladnjaku i u njima uživati svakog dana za doručak ili desert, ili ih možete ubaciti u zamrzivač pa ih vaditi i u njima uživati kada vas za to uhvati želja.
Slatke muffine možete napraviti i dva dana prije nego što ćete ih poslužiti, a kada radite cupcakese, isti ili dan ranije napravite samo kremu pa ih spojite tik prije posluživanja.
MUFFINI S ČOKOLADOM, BANANOM I MEDOM
MUFFINI S KIKIRIKIJEM I TAMNOM ČOKOLADOM
Iako nam je Katarina Filipović, koja stoji iza brenda Cupcakes & Fairy tales, svojevremeno objasnila kako muffini i cupcakes nisu ista stvar te kako muffin ima veći omjer biskvitne baze u odnosu na cupcake, robusniji je, konkretniji i manje vlažan, s gušćim tijestom, kada se nemate vremena baviti finesama i želite od klasika napraviti nešto posebno, rekli bismo, i muffine možete iskoristiti kao bazu za kolačić s kremom.
Želite li ih učiniti sočnijima, Katarina nam je otkrila kako u biskvit možete dodati usitnjenu čokoladu, a dobar izbor kreme bit će buttercream ili švicarska meringue krema. Šlag izbjegavajte, posebice ako cupcakes moraju dulje vremena stajati na stolu.
ŠTO JE SA SLANIM MUFFINIMA?
Kada su, pak, u pitanju slani muffini, sve što će vam trebati su jaja, brašno, sol, začini i dodaci po želji. U smjesu možete dodati i kukuruzno brašno ili palentu ako želite da budu teži i zasitniji, a u toj će se kombinaciji dobro snaći i komadići paprike i, primjerice, cheddar sira te malo čilija.
Napraviti ih možete i s mladim lukom ili porilukom, ubaciti komadiće blanširane brokule ili jednostavno kockice topivog sira ili šunke, pa čak i tunu. Mogućnosti je nebrojeno mnogo, potrebna vam je samo dobra baza pa se pobrinite da pri ruci imate osnovne sastojke i bacite se na miksanje. Slane muffine držite u hladnjaku i poslužite za doručak ili ponesite na posao za gablec. Uvijek će se dobro složiti uz čašu jogurta, kefira ili kiselog mlijeka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....