Futro house je suvremena interpretacija kuće za odmor, oaza mira i prostor za stvaranje umjetnosti koja je nedavno dovršena po projektu beogradskog arhitektonskog INKA Studia, a uvlasnik je poznati srpski dizajner Slavimir Stojanocić Futro pa ne iznenađuje kako je ova suradnja dovela do toga da kuća bude bila nominirana i za najbolje ostvarenje u arhitekturi u Srbiji za prošlu godinu
Kuća je smještena u idiličnom ambijentu između planina Avale i Kosmaja, u neposrednoj blizini jezera Trešnja. Postavljena je tako da prati pravac pružanja parcele, a njena sjeverozapadno-jugoistočna orijentacija joj omogućava veliki pritok prirodnog svjetla tijekom čitave godine.
"Položaj parcele i orijentacija bili su presudni na neki način i za oblikovanje kuće. Kosina krova prati pad terena te se na taj način i u oblikovnom smislu stapa s terenom. Dominantna streha koja natkriva trijem, u vidu izloženog čeličnog rastera, predstavlja konstrukciju buduće prirodne zelene zasjene, koja linijski prati i vizualno produžava kuću", objašnjavaju nam arhitekti iz studija.
Pozicija kuće na parceli omogućava formiranje dva specifična mikroambijenta u okolici - jugozapadno dvorište, osunčano tijekom većeg dijela dana i veliki sjeverozapadni trijem -dvorište koje je natkriveno uz ulaznu zonu. Oba mikroambijenta omogućavaju razvijanje života iz kuće k dvorištu, kružne veze i laku komunikaciju iz unutrašnjeg prostora k vanjskom i obrnuto.
"Vanjski omotač kuće od prve ideje je planiran da bude jednoobrazan, kako na pročelju, tako i na krovu. Izbor je pao na termotretirani ariš, ali tretiran starom japanskom tehnikom paljenja drveta. Ovom tehnikom drvo dobiva dugogodišnju otpornost na vremenske uvijete, a istovremeno je postignuta i željena ujednačena boja patine, što nam je djelovalo kao najadekvatniji izbor" kažu arhitekti.
Veliki stakleni portali daju poseban dodatni karakter kući, a mogu se zatvoriti kliznim žaluzinama, koje također igraju bitnu ulogu u arhitekturi objekta. Kuća je koncipirana da bude otvorena ili zatvorena, ovisno o potrebama stanara, ali i sezonskim promjenama. U oblikovnom smislu kad se objekt potpuno zatvori on je nalik skulpturi u prostoru. Žaluzine imaju ulogu zaštite, osobito noću i zimi, kao i potpunog zatvaranja kuće, kad stanari nisu tu.
Kad je riječ o unutrašnjosti objekta, umetnuta kompozicija od drveta u unutrašnji beli omotač je ključni element interijera. Pult u blagovaonici je njezin integrativni dio i centralni motiv kuće oko koga se odvija život. Na njega se nadovezuje dnevni boravak s kaminom kao prostor u kome se najviše boravi. Gornji dio na jednu stranu omogućava noćnu zonu na galeriji, ali ne klasičnu, već integriranu u volumen čitavog prostora, bez fizičkih ograničenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....